ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑ

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για ενυδρεία και ψάρια - Από χομπίστες για χομπίστες!
Τώρα είναι Παρ 31 Οκτ, 2014 23:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 159 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοινωνικο Ενυδρειο 65 λιτρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ, 2009 1:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Περιοχή: Εκτός Ελλάδος
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 60λ
Εικόνα

Εικόνα

Λογω ελαφρας κλισης των .. :sleepy: μπορει να μην ακολουθησα τις οδηγιες σωστα..απολογουμαι αλλα αναμενω τις συμβουλες και προτασεις σας ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Καλ ρε παιδια αυτα τα σαλιγκαρια αυτοδημιουργουνται; καλα ειναι ερμαφροδιτα αλλα εισα 3 μικρα και 1 μεγαλυτερο, 1 με 2 cm ουτε εκαστο..τα εβγαλα αλλα..με προβληματιζει..τα φυτα μου τα ειχα καθαρισει παρα πολυ καλα..
Σκεψεις; :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 15:56 
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Περιοχή: Αττικής
Αφού βρήκες αυτά, το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν κι άλλα πολύ μικρότερα, ή το πιο πιθανό αυγά, που θα τα δεις με τον καιρό, μην αγχώνεσαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Δεν μπορείς να δεις τα αυγά των σαλιγκαριών τις περισσότερες φορές, άρα δεν υφίσταται θέμα ότι τα καθάρισες πολύ καλά.
Κανείς καθαρισμός δεν σε γλιτώνει από τα αυγά. Μόνο η απολύμανση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

αρ ειναι γενικο το θεμα..δεν εκανα κατι εγω λαθος ε; απο βδομαδας μπαινουν κα ι τα πρτα γκαπακια..μετρησεις μια χαρα..οταν θα ειμαι ετοιμος θα ανοιξω νεο θεμα στο καμαρι μου..προς το παρον ρωτω μια αισθητικης φυσεως ερωτηση..οπως ειναι ετσι το ενυδρειο, εαν βαλω στην αρ.πλευρα πιο ανοικτα γυτα τυπου εχινοδορου, ανουβιαε μεγαλης. και αλλα θα φαινεται ασχημο; ή να βαλω ακομα λιγη καρολιανα και αναμεσα της να βγαινουν τα προαναφερθεντα; υπαρχει ηδη εκει η rotala indica η οποια δεν με πολυενθουσιαζει και ειναι δυσκολο γενικα φυτο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 19:47 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Δεν νομίζω να φαίνεται άσχημα, το αντίθετο μάλιστα.
Σε θέματα καθαρά αισθητικής πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις το αποτέλεσμα και ανάλογα να κάνεις διορθωτικές κινήσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Νοέμ, 2009 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Σιγουρα, περι ορεξεως..θα δω τι θα κανω και θα σας ενημερωσω..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Ιούλ, 2010 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Παιδια μετα απο αρκετο καιρο επικοινωνιας χαιρετω και παλι..
Προσωπικα συμπληρωνω 1 χρονο ενασχολησης με τον υπεροχο κοσμο του ενυδρειου και το οφειλω σε σας..Μετα απο πολλεσ συμβουλεσ και κατσαδιεσ :yeees: καταφερα να μαθω αρκετα για το θεμα αλλα γηρασκω αει διασκομενοσ ετσι..
Τον τελευταιο καιρο, 10 περιπου μηνεσ διατηρω 6,7 γκαπισ αρσενικα , πεθανε 1 μαλλον λογω ηλικιας..ηταν ηδη 1 χρονο σε ενα φιλο μου που μου εδωσε 2 αρσενικα λογω δαυσης ου δικου του ενυδρειου..( αληθεια πως υπολογιζεται η ηλικια των ψαριω και δη των γκαπυ;;)

Ταλαιπωρηθηκα αρκετα με την τριχοειδη αλλα πιστευω ειναι απο ελλειψη co2 καθωσ μετρησεισ και αλλαγη νερου γινονται τακτικα και ειναι ολα οκ..

Λετε να επαναφερω το co2 start sera; θεωρησα πως δεν εκανε δουλεια και το αφαιρεσα εδω και 4 μηνεσ..

Αποριεσ: εαν προσθεσω και 1,2 γαριδεσ θα παει πολυ; προσ το παρον εχω ενα albino chinese algae eater τον οποιο δεν μπορω να απαλλαγω..ειναι τρελλας και τον λατρευει και η κορη μου..κανει και καλη δουλεια..δεν νομιζω να φανει κτητικοσ καθωσ τον εχω παρατηρησει και ε αλλα ενυδρεια παρεα με αλλα αλγοφαγα αλλων ειδων..

Κατα 2ο..επειδη μαλλον τελη Ιουλιου θα κανω ενα ταξιδι αστροη στη μαμα πατριδα και στην Αθηνα συγκεκριμενα θαθελα να μου στειλετε εαν ειναι σε πμ καποια καταστηματα κοντα στο κεντρο για να βρω sylvania..Κυπρο εφαγα ολο το νησι..τιποτα

Εαν αγορασω φυτα απο Αθηνα θ αντεξουν το ταξιδι;; δυσκολο;; Κυπρο εχουμε λιγη σχετικα ποικιλια..κακη σκεψη;; :idontknow:

Οπως και να χει,συνεχιστε την καλη δουλεια, την αισθητικη απολαυση και τη χαρα του υδατινου κοσμου..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Ιούλ, 2010 15:39 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Για τις λάμπες διάβασε εδώ: viewtopic.php?f=97&t=1162 αλλά να ξέρεις ότι μπορεί και να μην βρεις αν δεν έχουν σε στοκ αυτό που ζητάς. Οπότε πάρε πρώτα τηλέφωνα και ψάξε πριν κινηθείς, για να γλυτώσεις ταλαιπωρία και άσκοπο πήγαινε-έλα.

Τα γκάππυ ζουν γύρω στα 2,5 έως 3 χρόνια περίπου, αλλά αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται πάρα πολύ από τις συνθήκες που γεννήθηκαν, σε τι περιβάλλον έχουν ζήσει, και πόσο τα φροντίζουν αυτοί που τα έχουν - αλλά και πόσο τα φρόντισαν όλοι από τα χέρια των οποίων πέρασαν.

Γαρίδες μπορείς να βάλεις (3-4 το πολύ) αν έχεις σταθερές & σωστές συνθήκες στο ενυδρείο.

Τα φυτά θα σου αντέξουν εάν δεν τα εκθέσεις σε πολύ μεγάλες ζέστες (εξαρτάται και από το είδος βέβαια, γιατί κάποια ευαίσθητα μπορεί να χαλάσουν από την ζέστη και τις πολλές ώρες κλεισμένα στις σακούλες).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Ιούλ, 2010 8:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Να σαι καλα φιλε..Καλη συνεχεια προσ το παρον..
Να υποιθεσω οτι δυσκολα μπορουμε να υπολογισουμε την ηλικια των ψαριων μας; απο το μεγεθος;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ, 2010 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Από το μέγεθος μπορείς μόνο να καταλάβεις εάν πρόκειται για μωρό, για νεαρό, ή για ενήλικο.
Ομως η ακριβής ηλικία δεν προκύπτει από το πόσο μεγάλο είναι ένα γκάππυ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ, 2010 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Να ρωτησω και κατι για την τροφη..ειναι καλεσ οι ταμπλετεσ που βασικα κολλανε στο τζαμι και τρωνε λιγολιγο τα ψαρια ή δημιουργει αλλη φαση; ειναι πιο ασφαλεσ οσον αφορα το να μην αφηνει αφαγωτη τροφη; οσο μεινει απλα το μαζευεισ απο το γυαλι ή σταδιακα διαλυεται στο νερο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ, 2010 22:06 
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

νομίζω ότι για μικρά ψάρια σαν τα δικά σου δεν είναι πρακτικές. Θα σου πω τι παρατήρησα με τις ταμπλέτες που είχα:
1) Η ποσότητα της τροφής της ταμπλέτας είναι πολλή μεγάλη
2) Καθώς τρώνε κομματάκια της τροφής διαλύονται και φεύγουν στο νερό
3) Κάποια στιγμή η ταμπλέτα πέφτει κάτω και την μαζεύεις ή αφού φάνε αρκετά την ξεκολλάς από το τζάμι. Και στις δυο περιπτώσεις μεγάλο μέρος της διαλύεται στο νερό.

Το αποτέλεσμα είναι να μένει πολλή αφάγωτη τροφή, πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό :thumbdown:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Ιούλ, 2010 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Νασαι καλα κατερινα ..
Καποιεσ ερωτησεις: οι red cherry γαριδεσ 2,3 cm ειναι; σημερα που τισ ειδα παο κοντα πολυ μικρεσ μου φανηκαν; μου ειπε οτι θα μεγαλωσουν αρκετα με περισσοτερη τροφη..

2η: Επειδη το θεμ τη γεννας μου αρεσει και επειδη εδη εχουμε ενα εκκολαπτηριο για πλατυ και μολυ με τον γαμπρο μου..εκεινοσ εχει 300λιτρο..σκεφτηκα να αφησω μονο 1 αρσενικο και να βαλω 2 θηλυκα γκαπι μεσα αφου το καλογυτεψω ετσι να βλεπουμε και νεεσ ουριτσεσ και εδω..θαναι κακη ιδεα; ο πληθυσμος θα διατηρειται στα 7,8 γκαπισ max ..τα αλα θα ταπαιρνω στο μεγαλο ενυδρειο.του γαμπρου μου. :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Ιούλ, 2010 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
...ειναι καλεσ οι ταμπλετεσ που βασικα κολλανε στο τζαμι και τρωνε λιγολιγο τα ψαρια..;

Οχι, να μην τις χρησιμοποιήσεις ούτε σαν "λύση ανάγκης". Αυτές οι τροφές πέρα από το γεγονός ότι είναι συνήθως πολύ κακής ποιότητας, δημιουργούν και πρόβλημα στο ενυδρείο γιατί διαλύονται ανεξέλεγκτα στο νερό και επιβαρύνουν αρνητικά το σύστημα.

Για τις red cherry όπως συνήθως σου είπαν μπούρδες στο μαγαζί...
Αυτές οι γαρίδες παραμένουν μικρές και δεν θα δεις εύκολα άτομο πάνω από 2,5 πόντους (το μέγιστο που φθάνουν είναι τα 3 cm) όσο και να τις ταΐσεις. Αυτό που σου είπε είναι αντίστοιχο του να ταίζεις πολύ μια γάτα για να γίνει σαν άλογο. Γίνεται..? Δεν γίνεται βέβαια...

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
...εχουμε ενα εκκολαπτηριο για πλατυ και μολυ...

Εκκολαπτήριο αποκλείεται νάχετε γιατί απλά αυτά τα ψάρια είναι ζωοτόκα και δεν κάνουν αυγά. Μάλλον θα εννοείς γεννήστρα ή κάποιο σχετικά μικρό ενυδρείο για το μεγάλωμα των μωρών. Η γνώμη μου πάντως είναι να μην το κάνεις γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις έτσι έλεγχο σε γεννήσεις ζωοτόκων - και ειδικά των γκάππυ. Σου μιλάω από προσωπική πείρα και να ξέρεις ότι για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 ή και 4 ενυδρεία*, και ιδιαίτερη ενασχόληση & φροντίδα για να μπορείς να έχεις ελεγχόμενες γέννες και να μην μπλέκουν μεταξύ τους τα ψάρια ώστε να ξεφεύγει ο έλεγχος (μία φορά να γίνει, πάει μετά, για 6 μήνες θα έχεις πρόβλημα). Ασε που είναι λάθος να έχεις μόνο 3 τέτοια ψάρια σε ενυδρείο (πρέπει να ζουν σε μεγαλύτερες ομάδες).

*, ένα που θα έχεις μόνο τα αρσενικά, ένα για τα θηλυκά, ένα που θα μπαίνουν τα επιλεγμένα ψάρια μόνο για να ζευγαρώσουν, και ένα που θα μεγαλώνουν τα μωρά μέχρι να χωριστούν και πάλι (το 4 μπορεί να είναι το ίδιο με το 3). Διάβασε τις σχετικές συζητήσεις που έχουν γίνει στην κατηγορία των ζωοτόκων και θα καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι - ειδικά το να χωρίσεις τα νεαρά ψαράκια πριν ζευγαρώσουν μεταξύ τους ανεξέλεγκτα. Σε άλλη περίπτωση θα γεμίσεις ψάρια και φυσικά δεν θάχεις τι να τα κάνεις, με αποτέλεσμα τελικά να κακοπερνάνε και να βασανίζονται...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Ιούλ, 2010 20:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Απολογουμαι γεννηστρα εννοουσα..επειδη ουτε και τωρα προλαμβαινουμε να δινουμε τισ γεννες..σε φιλους ή σε πιο μεγαλα ενυδρεια εννοειται πως δεν θα προχωρησω με την εν λογω σκεψη για το δικο μου..
Επειδη ειχα ακομα ενα θανατατο σημερα, μαλλον λογω θερμοκρασιας, ελειπα 2 μερες για διακοπες και δεν μπορουσα να βαλω ανεμιστηρακι, αλλα επειδη δεν ειμαι και τοσο σιγουρος θα αρχισω ξεστησιμο και διαδικασια καθαρισμου του ενυδρειου απο Δευτερας μολις γινει μια παραλαβη φυτων που περιμενω ετσι ωστε να μην ταλαιπωρω διπλα τα ψαρια..ποση ωρα θαναι ενταξει σε ενα κουβα των 30 λιτρων τα γκαπυ; κανενα 2ωρο; πιστευω θα κανω τον καθαρισμο σωστα ( καθαρισμα χαλικιου και απολυμανση υλικων..)..

Οι θαλασσινεσ πετρες αν καθαριστουν καλα και βραστουν ΓΕΝΙΚΑ ειναι ενταξει ή εμφανιζουν κανενα ιδιαιτερο προβλημα; πχ μειωση ph η κατι αλλο; δεν βρηκα κατι στο φορουμ..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αυτόματη ταίστρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιούλ, 2010 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Τι γινεται με τισ ταμπλετεςς διακοπων; ειναι αξιοπιστεσ ;η τουαχιστον για 1,2 μερες δεν ειναι καλυτερα απο ταιστρα; ο γαμπροσ μου οποτε ελειπε για 2,3 μερες εβαζε τισ συγκεκριμενεσ και δεν υπηρξε προβλημα..εαν προσθεσετε και 1 μερα νηστειας αρα..4 μερεσ θεωρητικα ηταν ενταξει ολα..
:idontknow:

Τελευταία επεξεργασία από ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑ και Τετ 21 Ιούλ, 2010 16:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μεταφορα δημοσιευσης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ, 2010 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

enydriofilos έγραψε:
Οχι, να μην τις χρησιμοποιήσεις ούτε σαν "λύση ανάγκης". Αυτές οι τροφές πέρα από το γεγονός ότι είναι συνήθως πολύ κακής ποιότητας, δημιουργούν και πρόβλημα στο ενυδρείο γιατί διαλύονται ανεξέλεγκτα στο νερό και επιβαρύνουν αρνητικά το σύστημα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ, 2010 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
...Επειδη ειχα ακομα ενα θανατατο σημερα, μαλλον λογω θερμοκρασιας, ελειπα 2 μερες για διακοπες και δεν μπορουσα να βαλω ανεμιστηρακι,

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ο θάνατος επήλθε μόνο λόγω της θερμοκρασίας, αλλά μιας και το αναφέρεις επιβάλλεται να βάλεις ανεμιστηράκια για την ψύξη. Δεν πρέπει να αφήνεις την θερμοκρασία σε τόσο υψηλά επίπεδα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Λέω μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί φαντάζομαι ότι κι όσο καιρό είσαι εκεί και δε λείπεις, πάλι η θερμοκρασία θα είναι σε υψηλά επίπεδα.

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
...θα αρχισω ξεστησιμο και διαδικασια καθαρισμου του ενυδρειου απο Δευτερας μολις γινει μια παραλαβη φυτων που περιμενω ετσι ωστε να μην ταλαιπωρω διπλα τα ψαρια..ποση ωρα θαναι ενταξει σε ενα κουβα των 30 λιτρων τα γκαπυ; κανενα 2ωρο; πιστευω θα κανω τον καθαρισμο σωστα ( καθαρισμα χαλικιου και απολυμανση υλικων..)

Γιατί να μπεις σε τέτοια διαδικασία ενώ δεν είσαι σίγουρος για τα αίτια θανάτου? Έχεις κάποιες άλλες ενδείξεις ή υποψίες? Γενικά δεν είναι καλό να αναστατώνουμε το ενυδρείο (χάνουμε και μεγάλο μέρος της ωφέλιμης βιολογίας και του στρωσίματος του βυθού με τέτοιες τακτικές) χωρίς να είναι εντελώς απαραίτητο.
Τα ψάρια μέσα στον κουβά, κι εφόσον θα υπάρχει και το φίλτρο σε λειτουργία με όλα τα υλικά του μέσα, μπορούν να αντέξουν τις ώρες που αναφέρεις αρκεί να προσέξεις κι εκεί τη θερμοκρασία. Πάντως δε νομίζω ότι θα προλάβεις μέσα σε 2 ώρες να κάνεις όλα αυτά που σκέφτεσαι.. :idontknow:

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
..Οι θαλασσινεσ πετρες αν καθαριστουν καλα και βραστουν ΓΕΝΙΚΑ ειναι ενταξει ή εμφανιζουν κανενα ιδιαιτερο προβλημα; πχ μειωση ph η κατι αλλο; δεν βρηκα κατι στο φορουμ..

Δεν έψαξες καλά γιατί στο forum υπάρχουν αναφορές για τις θαλάσσιες πέτρες/κοχύλια κλπ.
Οτιδήποτε προέρχεται από θάλασσα/παραλία φοβόμαστε και το ενδεχόμενο να έχει πίσσα (εμφανή ή μη) γι' αυτό και δεν προτείνουμε τη χρησιμοποίηση του. Αν είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρές (αν και ποτέ δε μπορείς να είσαι σε απόλυτο βαθμό) κι αν κάνεις ένα καλό βράσιμο για αρκετή ώρα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου μαλακώσουν το νερό ή να σου ρίξουν το PH. Το αντίθετο θα συμβεί.

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
Τι γινεται με τισ ταμπλετεςς διακοπων; ειναι αξιοπιστεσ ;η τουαχιστον για 1,2 μερες δεν ειναι καλυτερα απο ταιστρα;

Ότι ακριβώς σου απάντησε δύο φορές ο Ντίνος. Πάντως για 2-3 μέρες απουσίας δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το τάισμα. Μια χαρά αντέχουν τα ψάρια (αρκεί να μην υπάρχουν νεογέννητα).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ, 2010 11:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Νασαι καλα Ακη..ξεστησιμο αρα δεν θα κανω απλα μια γεννια αλλαγη νερου, 90% περιπου και καλο καθαρισμα απο σαπια φυλλα που διαλυονται λογω θερμοκρασιας..οταν ειμαι σπιτι η θερμοκρασια ειναι 27 με 28..τα 3 γκαπις που απομενουν και το cae ειναι μια χαρα απλα υποτονικα..μολις ριχνω με κλιματισμο, διοτι ειναι μεσα στο σαλονι το ενυδρειο, στα 25,26 θερμοκρασια ειναι μια χαρα..ηξερα για την πισσα αλλα νομιζα πωσ μιλαμε για εμφανη πισσα,να μαυριζει δηλ λιγο η πετρα..τισ εβρασα για κανενα 20λεπτο..καλα θαναι..θαπαω και για ο,τι φυτο εμεινε στην αγορα σημερα και ελπιζω να λυσω και προβλημα ψυξησ μονιμα..δεν βρηκα ανεμιστηρακια υπιολογιστη τα οποια συνδεονται στην πριζα και πρεπει να ψαξω ειτε σε πιο μεγαλα καταστηματα ή να παω σε ψυξη εμποριου οπωσ εκεινη που ενεφερα παλαιοτερα..
Ευχαριστω για το ενδιαφερον..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ, 2010 11:23 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
..αλλαγη νερου, 90% περιπου και καλο καθαρισμα

Καλύτερα να κάνεις για 2-3 μέρες ή και περισσότερες (αναλόγως του τι βλέπεις εσύ που έχεις το ενυδρείο) συνεχόμενα αλλαγές νερού της τάξης του 40%-50% παρά μόνο μια αλλαγή που να είναι τόσο μεγάλη.

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
..δεν βρηκα ανεμιστηρακια υπιολογιστη τα οποια συνδεονται στην πριζα και πρεπει να ψαξω ειτε σε πιο μεγαλα καταστηματα ή να παω σε ψυξη εμποριου οπωσ εκεινη που ενεφερα παλαιοτερα..

Τα ανεμιστηράκια Η/Υ δεν συνδέονται απευθείας στην πρίζα και δεν πρόκειται να βρεις τέτοια. Αυτά που συνδέονται στην πρίζα είναι βιομηχανικού τύπου (συνήθως έχουν μεταλλικό σκελετό) και δεν συνίστανται για περιπτώσεις συνύπαρξης με νερό και υγρασία (ενυδρεία). Θα πάρεις ανεμιστηράκια Η/Υ των 12V, σε ότι διάμετρο σε βολεύει (υπάρχουν από 2,5cm έως 22cm, αν δεν κάνω λάθος) καθώς κι ένα τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης (πακάκι) σταθεροποιημένο ή ασταθεροποίητο (δε μας νοιάζει) και λίγα μέτρα διπολικό καλώδιο και θα τα ενώσεις μεταξύ τους.
Όλο αυτό θα σου κοστίσει πολύ λίγα χρήματα και θα λύσεις το πρόβλημα της ανόδου της θερμοκρασίας. Τα αυτόνομα ανεμιστηράκια με μανταλάκια κλπ κοστίζουν πολύ περισσότερο και δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω.
Αν ψάξεις στο forum ( ->->->-> viewforum.php?f=98 ) θα βρεις συνδεσμολογία κι οδηγίες εφαρμογής σε διάφορα καπάκια. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ, 2010 22:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

οΧΙ ΒΡΗΚΑ ΜΕ Συνδεση στην πριζα για να γλυτωσω τη διαδικασια με τον μετατροπεα απλα ηταν μονο 1 μικρος και δεν νομιζω να εκανε δουλεια..το υπολοιπο το ψαχνω..
Τελικα εκανα 50% αλλαγη και προσσθεσα καο ο,τι βρηκα απο φυτα στην αγορα απλα για να κανουν κι περισσοτερη δουλεια στο θεμα οξυγονου και μολισ βρω και αλλα το σουλουπωνω περισσοτερο..με την πρωτη ευκαιρια να βλω φωτο..με ανεμιστηρα δικο μου κατι παλια που μπαιναν στα αυτοκινητα..του εκανα 1,2 μετατροπεσ και πεφτει στουσ 28 μπορει και 27 αλλα το θεωρω προσωριμη λυση..οταν φυγω απο βδομαδασ 4 μερεσ..τι να κανω;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Ιούλ, 2010 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
οΧΙ ΒΡΗΚΑ ΜΕ Συνδεση στην πριζα για να γλυτωσω τη διαδικασια με τον μετατροπεα απλα ηταν μονο 1 μικρος και δεν νομιζω να εκανε δουλεια..το υπολοιπο το ψαχνω..

Για να μη μπερδεύονται κάποιοι που ίσως δεν ξέρουν κι αρχίσουν να ψάχνουν άσκοπα στα μαγαζιά ανεμιστηράκια υπολογιστών που να συνδέονται απευθείας σε πρίζα, ξεκαθαρίζω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Τα ανεμιστηράκια που συνδέονται απευθείας σε πρίζα δεν κάνουν για Η/Υ αλλά για άλλες χρήσεις. Φυσικά τέτοια ανεμιστηράκια των 110V ή 220V δεν κάνουν ούτε για ενυδρεία λόγω επικινδυνότητας. Δυστυχώς δε μπορώ να γίνω πιο ξεκάθαρος. :idontknow:

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
με την πρωτη ευκαιρια να βλω φωτο..με ανεμιστηρα δικο μου κατι παλια που μπαιναν στα αυτοκινητα..του εκανα 1,2 μετατροπεσ και πεφτει στουσ 28 μπορει και 27 αλλα το θεωρω προσωριμη λυση..

Δε μου λες, θέλεις να μας τρελάνεις? Γιατί αναλώνεις το χρόνο σου σε λάθος κατευθύνσεις? Δηλαδή είναι πιο εύκολο το να μετατρέψεις ανεμιστήρα αυτοκινήτου από το να ενώσεις 2-3 ανεμιστηράκια Η/Υ μεταξύ τους? Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τη λογική σου. Πήγαινε βρε καλέ μου άνθρωπε σε ένα μαγαζί που πουλάει Η/Υ, Εκτυπωτές κλπ προϊόντα και πάρε 3-4 ανεμιστηράκια. Το πολύ 10 με 15 ευρώ κάνουν όλα μαζί (αναλόγως τα χαρακτηριστικά τους). Μετά πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά (λάμπες, καλώδια, διακόπτες κλπ) και πάρε ένα πακάκι και μερικά μέτρα διπολικό καλώδιο. Ένωσε τα και ξεμπέρδεψες. :yeees:
Ας μην το κουράζουμε άλλο το θέμα με τα ανεμιστηράκια κι ας ασχοληθούμε με κάτι πιο εποικοδομητικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Ιούλ, 2010 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

το ανεμιστηρακι το ειχα απο παλι για να αναβω τα καρβουνα για σουβλακι κτλ σπιτι :ahahaha:

Ψαχνω το θεμα απλα οταν εχω και αλλα στο μυαλο μου..
Οπωσ και να χει..καταφερα να βρω λιγα φυτα και μετα από 1 μικρο rescape το ενυδρειο μοιαζει ωσ κατωθι..βεβαια λειποου ν ψηλα φυτα πισω αλλα ΔΕΝ υπηρχαν προσδ το παρον στο εμποριο..ισωσ απο βδομαδας ή παρω από Αθηνα τελοσ τησ λαλλησ βδομαδας..
Η πετρα που φαινεται ωσ φοντο ειναι απο τον τοιχος του σπιτιου μου πισω απο ενυδρειο..η θερμοκρασια ρυθμιστηκε, το φουσκωμενο γκαπυ ειναι ετσι για καμια βδομαδα τωρα αλλα κινειται καλα..πανε τοσο τα ψαρια με υδρωπικια; οχι ε; αρα κατι αλλο ειναι ή απλα φουσκωμενο; κανω και διατροφη με βρασμενο οπως μου ειπε και ο Ντινοσ και πιστευω βοηθησε..προτασεις για προσαρμογη φυτων στο χωρο χρειαζονται.. :yeees:

http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1928.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1925.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1924.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1923.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1922.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1921.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1920.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ, 2010 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Καλοκαιρινες χαιρετουρες..

Εχω καταφερει και βρει κατακαλοκαιρα ακομα λιγα κοντα φυτα καθως και βελισνεριες τις οποιες και παραθετω στις φωτο κατωθι.#το θεμα της θερμοκρασιας λυθηκε αλλα καλου κακου προσθεση κατοικων, 5 αρσενικα γκαπι υπολογιζω στον ηδη υφισταμενο των 3, θα γινει απο τον αλλο μηνα με λιγη δροσουλα ελπιζω..σκεψει ςγια καλυτερη διαρρυθμιση των φυτων παντα δεκτες..
Υ.Γ Ακη δεν καταφερα να σε δω αλλα νασαι καλα για το ενδιαφερον σου..
Εικόνα
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1990.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1989.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1988.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1987.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1986.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_1975.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ, 2010 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Ωραίο γίνεται. Βέβαια χρειάζεσαι κι άλλα φυτά, αλλά μην παίρνεις ότι βρίσκεις αλλά μόνο ότι χρειάζεσαι κι ότι ταιριάζει στο layout που έχεις στο μυαλό σου.
Με τι τρόπο έλυσες το θέμα της θερμοκρασίας?

Υ.Γ. Κλαδέματα από χομπίστες δε μπορείς να βρεις? Είστε πολλοί στην Κύπρο που ασχολείστε. :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ, 2010 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Εκανα μια σκεψη για το πως θελω να δειχνει γιαυτο και επιλεγω τα εν λογω φυτα τυπου λογχης..κρυπτοκορινες, εχινοδορους κτλ
Τη θερμοκρασια την ελυσα με ενα ανεμιστηρακι bluesky το οποιο και διελυσα και το κανα μονο για το ενυδρειο,1 0ευρω εκανε, απλ το βαζω μονο οταν ειμαι σπιτι, δεν θα παω αλλεσ διακοπες ετσι κιαλλιως..εχει και χρονοδιακοπτη..αφηνει μια θεροκρασια στουσ 27 βαθμους, 40 με 44 εξω, 33 στο σπιτι, και μερικες φορες, επειδη ειναι στο καθιστικο πεφτει με τον κλιματισμο..καλα παμε..
Κλαδεματα :lol:
ελαχιστοι απο οσους ξερω εχουν ιδιαιτερα φυτα και με οσουσ μιλω εγω τουσ δινω η τους συμβουλευω..θα βρεθει κατι ομως ..το προβλημα ειναι με τα ψηλα φυτα..δεν βρισκω στην αγορα παρα εχινοδορους τεραστιους για 60ποντους υψος και βαλε..ισωσ απο Σεπτεβριο κατι να βρω που θα κινηθει η αγορα..
Για τη συνθεση κα ισυνδεση εωσ τωρα..πως φαινεται; να βγαλω και αποψε ακομα 1,2 φωτο καλυτερες;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ, 2010 10:45 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
ελαχιστοι απο οσους ξερω εχουν ιδιαιτερα φυτα και με οσουσ μιλω εγω τουσ δινω...

Μερικές φορές ο κύκλος μας δεν αρκεί για κάποια πράγματα που θέλουμε να κάνουμε και γι' αυτό προσπαθούμε να τον διευρύνουμε. Αφού οι γνωστοί σου δεν έχουν, γιατί δε βάζεις μια αγγελία ώστε πιθανότατα να γνωρίσεις κάποιους άλλους που έχουν? Μην εξαρτάσαι μόνο από το τι θα φέρουν τα μαγαζιά γιατί αφενός μπορεί να μη βρεις αυτό που ψάχνεις ή να το βρεις σε χάλια κατάσταση κι αφετέρου θα το πληρώσεις ακριβά (τις περισσότερες φορές).
Ψηλά φυτά δεν είναι μόνο οι βαλισνέριες και τα λοιπά "λογχοειδή" που ούτως ή άλλως χαρίζονται δύσκολα αλλά υπάρχουν κι άλλα, εύκολα είδη, όπως Ceratophyllum demersum, Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia, Hydrocotyle leucocephala, Eusteralis stellata, Egeria densa (elodea), Hygrophila polysperma και corymbosa, Crinum, Aponogeton, Heteranthera zosterifolia (Stargrass) κλπ.. κλπ..

ΑντωνιοςΛ έγραψε:
..να βγαλω και αποψε ακομα 1,2 φωτο καλυτερες;

Δεν τα ρωτάνε αυτά.. Αν μπορείς να βάλεις καλύτερες φωτογραφίες από αυτές που ήδη έχεις ανεβάσει, κάντο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ, 2010 11:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Θα δοκιμασω εδω στο φορουμ γιατι εκτος αυτου..ρουτινα και αγιος οΘεος.
Μα εβαλα ηδη κερατοφυλο που βρηκα προχθες και παρηγγειλα αρκετα απο τα προαναφερθεντα αλλα δεν ξερω τι απο αυτα θα μου φεριυν τελικα..Κατι παιζει με τουσ προμηθευτες εδω στην Κυπρο.μπορει να μην τους κανουν καλη μεταφορα.Παντς ολα αυτα μονο σε 1 μαγαζι τα βρηκα περσι αλλα τωρα αλλαξε προμηθευτη και απο Σεπτεβριο ο,τι φερει πια.οψομεθα..θα συνεχισω το ψαξιμο για κατι καλο απο τα μαγαζια της περιοχης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Αύγ, 2010 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Παιδια η συνυπαρξη γκαπις αρσενικων με κριμπενσις ειναι δυνατη; εαν ειναι ζευγαρι τα κριμπενσις το αρσενικο γινεται επιθετικο και μπορει να καθαρισει ανετα τα γκαπις ή..Υφισταμενος αριθμος γκαπις..6.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Αύγ, 2010 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Όχι, δεν βάζουμε κιχλίδες μαζί με ζωοτόκα.

Διάβασε το προφίλ τους, εδώ ->->->-> viewtopic.php?f=41&t=135

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Σεπ, 2010 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

ΜΕΤΑ ΑΠΟ προσθηκη 2,3 φυτων ακομα παραθετω 2 φωτο απο το κινητο μου γιατι η φωτογραφικη τα εχει παίξει τελευταια..
Στους κατοικους εχουν προστεθει 2 γκαπακια και 2 αρσενικοι ξιφοφοροι,,συνολο 9..

http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... C00035.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... C00032.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Σεπ, 2010 11:04 
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

μια χαρά είναι τα φυτά σου και το ενυδρείο ομορφαίνει.
ΟΜΩΣ!
έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά για τις δυνατότητες του ενυδρείου αυτού όσον αφορά τα ψάρια και έχουμε πει ότι μπορεί να φιλοξενήσει ως 6-7 γκαπάκια το πολύ.
εδώ έχεις διαβάσει? ΠΡΟΦΙΛ: Xiphophorus helleri - ΞΙΦΟΦΟΡΟΙ
και σημειώνω:
Παράθεση:
Το μέγεθός του φθάνει για τα αρσενικά τους 10 πόντους περίπου και για τα θηλυκά τους 13 πόντους.
Συνήθως εάν διατηρείται σε μικρά ενυδρεία, τα αρσενικά ψάρια γίνονται αρκετά επιθετικά μεταξύ τους και προσπαθούν να επιβληθούν ή να προστατέψουν την επιλεγμένη περιοχή τους, γι αυτό πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία πάνω από 200 καθαρά λίτρα και τουλάχιστον 1,2 μ. μήκος (ή περισσότερο)

γενικά για τα είδη αυτά που ζουν σε ομάδες, δεν είναι καλό να έχεις λιγότερα από 5 ψάρια. Προφανώς στο ενυδρείο σου δεν χωράνε.

Από ό,τι κατάλαβα από τις πρόσφατες δημοσιεύσεις σου θα ήθελες λίγη ποικιλία στο ενυδρείο σου. Δυστυχώς δε σε παίρνει να προσθέσεις τίποτα σε αυτό που έχεις. Αν θες πραγματικά και άλλα ψάρια θα πρέπει να το πάρεις απόφαση και να αγοράσεις πολύ μεγαλύτερο. Πόσο μεγάλο θα εξαρτηθεί από το τι σου αρέσει και θες να φιλοξενείς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Σεπ, 2010 13:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

πΡΑΓΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩς ΤΟ ΕΙΔΑ ΩΡΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝΕΚΑΚΑΤΙ.ΤΑ 2 ΞΙΦΟΦΟΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ καθως τα πηρα απο ενα πετσοπ ξαδελφου μου το οποιο προσφατα ανοιξε και μετακομιζει και ετσι μου τα εδωσε..Θα δω εαν θα τα κρατησω αλλα μαλλον πανε στο 200αρι του γαμπρου μου τα αλλα ζωοτοκα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ, 2010 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Κάποιες αλλαγες..οι ξιφοφοροι ηδη πλεουν στο 200αρι του γαμπρου μου..

http://s896.photobucket.com/albums/ac17 ... I_2024.mp4

http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_2033.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_2032.jpg
http://i896.photobucket.com/albums/ac17 ... G_2016.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Σεπ, 2010 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, έτσι? Μεταφοραί-Μετακομίσεις ιχθύων... :sssssss:

Τελικά το ενυδρείο του γαμπρού σου είναι 200άρι ή 300άρι? :idontknow:
ΑντωνιοςΛ έγραψε:
με τον γαμπρο μου..εκεινοσ εχει 300λιτρο
ΑντωνιοςΛ έγραψε:
ηδη πλεουν στο 200αρι του γαμπρου μου..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Σεπ, 2010 14:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Μακαρι ναναι αυτα λαθη μας..το ενυδρειο πρεπει ειναι 300λιτρο..λαθος εκανα χθες..εχει σχεση; απλα το ανεφερα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Σεπ, 2010 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Μην το λες έτσι "ελαφρά την καρδία", γιατί αυτό που σ' εσένα φαίνεται ως μικρό κι ασήμαντο λάθος για το ψάρι είναι μεγάλη ταλαιπωρία, πολύ stress, αιτία μόνιμης φοβίας ή/και ανασφάλειας και κυρίως λόγος εμφάνισης σοβαρών ασθενειών.

Όσο για τα λίτρα του ενυδρείου το ρώτησα απλά για να ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί είχα μπερδευτεί με αυτά που διάβαζα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Σεπ, 2010 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

αΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕς ΦΟΡΕς δεν αναφερω διαφορα για να μην ταλαιπωρω αλλα γιανα μην παρεξηγηθω λεω τα εξης:
Το τελευταιο διμηνο ενας ξαδελφος της γυναικας μου ανελάβε ενα τοπικο πετ σοπ το οποιο εφερνε και ψαρια..ειχε κυριως σκυλια..εγω αναμειχθηκα με σκοπο να του δωσω καποιες ταπεινες συμβουλες καθως ηξερα τι λαθη μπορει να εκανε..Σαν επιχειρηση το εβλεπε ο ανθρωπος.Στη αρχη πουλουσε αγγελοψαρα με γκαπυ, υβριδια ..βαμμενα..οτι ειχε το πανερι και η αγορα..
ετσι λοιπον τον επεισα και εστησα 3 ενυδρεια απο εκεινο τον καιρο, τον επεισα και να φερει αρα και πωλουσε αληθινα φυτα και να μην λεει στους πελατες για στρωσιματα με υγρα..μετα απο πιεση ετσι εγινε..προσωπικα εξηγουσα στυοε πελατες τον κυκλο του αζωτου και πωσ να στρωσουν το ενυδρειο τους και τους εδινα ακομα και αμμωνια για το ξεκινημα..το τηλεφωνο μου εδω και ενα μηνα εγινε..πρωθυπουργικο αλα χαλαλι..
Σε καποια φαση επρεπε να αλλαξει τις γυαλες του καθως δεν ηταν καταλληλες απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη..ετσι οτι στοκ ειχε και χωραγε χωρις περαιτερω προβληματα..πχ ψαρια με διαφορετικες αναγκες η ασυμβατα με γκαπυ..τα φιλοξενουσα μεχρι να βρεθει .αναδοχος..το πολυ 1 βδομαδα και κυριως σε ενυδρεια που ηξερα οτι ειχαν στρωθει κανονικα με δικες μου συμβουλες..μετα απο δικα σας αρθρα..αρα βασικα δεν εκανα απλα ασκοπες μεταφορες και μετακινησεις αλλα πιστευω κατι θετικο..
Αυτα..Ναστε καλα για ο,τι προσφερετε στον ομορφο αυτο χωρο..Τωρα ψηνομαι και για μονομαχοενυδρειο καθως λιωνω να τους βλεπω σε μπουκαλακια απεδω και επεκει αλλα οψομεθα..

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 159 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: