ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑ

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για ενυδρεία και ψάρια - Από χομπίστες για χομπίστες!
Τώρα είναι Παρ 31 Οκτ, 2014 16:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: νέος χομπίστας με πολλές ερώτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 2:53 
Χωρίς σύνδεση
Member

Περιοχή: Εκτός Ελλάδος
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, καθώς είμαι νέος στο χόμπυ, αλλά και στο φόρουμ
με λένε θοδώρη σπουδάζω στο λονδίνο και είπα να ασχοληθώ με τα ενυδρεία καθώς απο μίκρος ασχολούμε με το ψάρεμα
και γένικα λατρεύω το νέρο άρα και οτι ζεί σε αυτό , επίσεις να αναφέρω οτι πρίν βρώ το φορούμ οι γνωσείς μου στα ενυδρεία ήταν μερικά πραγματα απο συζητήσεις φίλων και απο πετσοπ, προσπάθησα λοιπόν να διαβάσω οσο το δυνατόν περισσότερο προτού υπό πέσω σε καποίο ακύρο ποστ, αλλα δυστιχώς εχώ μπερδευτεί! και είμαι σιγουρος θα υπαρχεί κάπου καποία συζητηση να με καλύπτει οποτε συγγνώμη εκ των προταίρων. αλλα αρκέτα για εμένα στο θέμα μας!!!

Μόλις την πέμπτη που μας πέρασε αγόρασα ένα ενυδρειο διαστάσεων 762x381x305 mm που πρεπει να αντιστοιχούν στα 76x38x30 cm η μάρκα του είναι clear-seal , το ενυδρείο ειναι άδειο ενοώντας οτι δεν έχει κάποιο φίλτρο ή θερμαντήρα,για τα λίτρα στο πετσοπ είπε ο τύπος γύρω στα 70 αλλά δε ήταν και πολύ σίγουρος
κάπου στο φόρουμ διάβασα οτι πάει μήκος επι πλάτος επι ύψος δια 1000 οπου βγαίνει 85 λίτρα
έχω αγοράσει το masterkit υγρά τεστ της API ,ένα θερμόμετρο, API stress coat, API stress zyme,API proper ph 7.5,API SALT
(το aqua safe της tetra και το easybalance tetra, τα είχε δώρο το ενύδρειο)
στο ενυδρείο σκοπευώ να βαλώ γκάππυ που ακούσα οτι ειναι καλά για έναν αρχάριο και φαίνονται αρκέτα όμορφα
και αληθινα φύτα εύκολα. διάβασα για το αλκαλικό περιβάλλον -βασικό όπου χρειάζονται και οτι βοήθανε ασβεστολιθικά πετρώματα (χαλίκι,πέτρες) αλλά όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ χαλίκι, αν έβαζα κάποιο άλλο χαλίκι θα έχω πρόβλημα?
το ενύδρειο κατέληξα να το στρώσω με τον τρόπο καλιέργεια και αναπτυξη δουλεύοντας το ενυδρείο χώρις ψάρια και ρίχνοντας τροφή και το API stress zyme αν αγόρασα τελικά το σώστο σκεύασμα

μετά για φωτισμό θα καταλήξω στην gro-lux sylvania
αλλά εχω προβληματιστεί με τα wat και το μήκος της λάμπας αν θα χωράει
σε καποιό ποστ διάβασα για αναλογία 0,3 wat ανα λίτρο αλλα πιθανών να αναφερόταν σε συγκεκριμένη κατάσταση
όπου για εμένα βγαίνει γύρω στα 25.5 wat έχω ένα θέμα με τα μαθηματικά συγνώμη :oops:

και τέλος! το φίλτρο και ο θερμαντήρας
σκέφτομαι για eheim external φίλτρο εχω δει τα μοντέλα αλλα μπερδέυτικα γιατί αλλα ακούω απο πετσοπ άλλα οι κατασκευαστές άλλα οι χομπίστες που τα δουλεύουν
για θερμαντήρα eheim jagger , αλλα στα wat πάλι κολάω
να σας αναφέρω οτι θα ήθελα να αγοράσω κατί μεγαλύτερο σε θερμαντήρα και φίλτρο
και για να δουλεύει άνετα το υπάρχον ενυδρείο αλλά και αν στο μέλλον αγοράσω ενα μεγαλυτερό ενυδρείο
να μπορεί να δουλέψει δηλαδή εαν αγοράσω ένα 1000 λίτρα ανα ώρα φίλτρο ή ενα θερμαντήρα 200 wat
θα μου κάνει το ενυδρειο καταράκτη και φούρνο αντίστοιχα ή θα δουλεύει στο τωρινό ενυδρείο χωρίς πατέντα
και προβλήμα
ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: νέος χομπίστας με πολλές ερώτησεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 8:41 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Περιοχή: Αττικής
καλώς ήρθες :smile:
απ'ότι ξέρω το νερό στο Λονδίνο είναι σχετικά σκληρό, οπότε δε χρειάζεται να βρεις ασβεστολιθικά υλικά, όμως αν κάνεις το τεστ για GH και ΚΗ που περιλαμβάνονται λογικά στο σετ της Api, θα σιγουρευτούμε για την ποιότητα του νερού στην περιοχή σου. Άρα δε χρειάζεται να ψάχνεις για ασβεστολιθικό χαλίκι, σκέτο ψιλό ενυδρειακό χαλίκι ζήτα. Κοίτα όμως να είναι φυσικό και όχι τεχνητά χρωματισμένο.

Κάτι άλλο που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν το νερό της βρύσης έχει υψηλά Νιτρικά (ΝΟ3) και φωσφορικά (ΡΟ4) γιατί πολλοί χομπίστες στην Αγγλία αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα.

Σου προτείνω να γραφτείς και σε ένα Βρετανικό φόρουμ, πχ στο http://www.fishkeeping.co.uk/ που τα παιδιά έχουν πολύ καλή στάση απέναντι στη διατήρηση υδρόβιων οργανισμών, είναι πολύ φιλικοί με τους αρχάριους και very helpful να στο πω έτσι, και όπου μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες και συμβουλές "τοπικού" χαρακτήρα: ποια είναι τα καλά πετ σοπ, τι κάνουν με το νερό του δικτύου κλπ.

Γράψε μας ακριβώς τι διαδικασία ακολούθησες για το στρώσιμο για να είμαστε σίγουροι ότι είναι έτοιμο το ενυδρείο! Για τα υπόλοιπα που ρωτάς σίγουρα θα σου απαντήσει κάποιος άλλος οσονούπω :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 9:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Kαλώς ήρθες :smile:

permafrost έγραψε:
...τεστ για GH και ΚΗ που περιλαμβάνονται λογικά στο σετ της Api...

Δυστυχώς τα τεστ για τις σκληρότητες δεν περιλαμβάνονται στο Master Test Kit :sad:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Member

καλημέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σας μόλις έκανα τα τέστ νερού
ph,no3,no2,nh3/nh4
δυστυχώς GH και KH δεν περιλαμβάνει το masterkit άρα θα τα ψάξω και θα κάνω τις μετρήσεις το συντομότερο ισως και σήμερα

οι μετρήσεις ειναι οι εξής και απο την βρύση έβαλα σε ενα ποτήρι νερο και μετά 5ml στο καθε δοκ σωλήνα
PH=7.6
nitrate NO3 = 0
nitrite NO2 = 0
NH3/NH4 = δεν ξέρω γιατί η καρτέλα με τα χρώματα έχει κίτρινο εως πράσινο και εμένα βγαίνει άσπρο χρώμα

δυστυχώς permafrost δεν το εχω στρώσει ακόμα το ενυδρείο γιατί περιμένω να αγοράσω πρώτα το φίλτρο
αλλά σκοπεύω να το στρώσω με τον τροπό που εξηγεί η ενότητα για αρχάριους, ρίχνωντας τροφή καθημερινά και συνχρόνως με το stress zyme που έχει καλιέργεια βακτηριδίων και απο τι κατάλαβα βοηθάνε!!!
τα ψαρακια τον άλλο μήνα και αν!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 10:59 
Χωρίς σύνδεση
Member

τελικά βρήκα το πρόβλημα που υπήρχε στο τεστ με την ammonia NH3/NH4 είχα βάλει το 1ο μπουκαλάκι θεωρώντας οτι το 2ο είναι ανταλακτικό λάθος μου, το ίδιο έγινε και sto no3 nitrate
τελικα οι σωστές μετρήσεις είναι

PH=7.6
nitrate NO3 = 10
nitrite NO2 = 0
NH3/NH4 = 0

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

λοιπόν σχετικά με τη μέθοδο στρωσίματος, υπάρχει η άποψη ότι αν ρίχνεις τροφή το ενυδρείο θα στρώσει με πιο "φυσικό" τρόπο. Από την άλλη όμως θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο, είναι δύσκολο να υπολογίζεις πόση τροφή πρέπει να ρίχνεις για να πετύχεις την επιθυμητή συγκέντρωση αμμωνίας και κυρίως, η τροφή που σαπίζει στο ενυδρείο εκτός από αμμωνία παράγει και βλαβερούς ή/και παθογόνους οργανισμούς που δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσεις να αφαιρέσεις με μια αλλαγή νερού.

Γι αυτό εμείς προτείνουμε την προσθήκη καθαρής υγρής αμμωνίας από φαρμακείο, όπου τα πράγματα είναι πιο απλά και ακίνδυνα :wink: Αν δεις στο site που σε παρέπεμψα θα δεις πού μπορείς να αγοράσεις αμμωνία στο Λονδίνο (απ'ότι φαίνεται δεν την βρίσκουν στο φαρμακείο) και τι να προσέξεις.

Διάβασε εδώ http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?f=30&t=3 και εδώ http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?f=30&t=1152 σχετικά με το στρώσιμο και ό,τι δεν καταλάβεις ρώτα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

για κάποια από τα άλλα ερωτήματά σου, μιας που έχω λίγο χρόνο, το ενυδρείο σου είναι γύρω στα 85 λίτρα μικτά, όντως.
Από εξωτερικά φίλτρα δεν ξέρω, αλλά θερμαντήρα σ'αυτά τα λίτρα παίρνεις λογικά στα 100w.
Δες εδώ http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?f=98&t=2722 μερικές απόψεις :study: O jagger θεωρείται από τους καλύτερους.
Το ενυδρείο σου έχει λάμπα ή εγκατάσταση για λάμπα στο καπάκι ή θα πάρεις ξεχωριστό φωτιστικό? Από αυτό θα εξαρτηθεί ο τύπος της λάμπας και τα watt. Για να καταλάβεις, υπάρχουν 2 τύποι ανάλογα με τη διάμετρο της λάμπας: Τ8 που είναι πιο χοντρή και Τ5 που είναι πιο λεπτή, και δίνει περισσότερα watt από μια Τ8 του ίδιου μήκους. Στο ίδιο μήκος (πχ στα 50εκατοστά) όλες οι Τ8 δίνουν τα ίδια (μεταξύ τους) watt και όλες οι Τ5 τα ίδια (μεταξύ τους) watt. Άρα πες μας τι έχεις (αν έχεις) να δούμε πόσα watt/litre έχεις και αν αρκούν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήλθες στο χόμπι και στο φόρουμ.

Δεν μπορείς να βάλεις σε μικρό ενυδρείο φίλτρο & θερμαντήρα που είναι για μεγάλο, γιατί δεν είναι σωστό και θα γίνει ζημιά. Θα πρέπει να πάρεις εξοπλισμό ειδικά για το ενυδρείο σου. Και κατά τη γνώμη μου ίσως είναι υπερβολή να βάλεις εξωτερικό φίλτρο σε τόσο μικρό ενυδρείο. Ενα απλό εσωτερικό με τον κατάλληλο χώρο για τα απαραίτητα υλικά είναι αρκετό, και σε συνδυασμό με τα φυτά θα κρατήσει μια χαρά ένα τέτοιο ενυδρείο με 6-7 γκαππάκια (να υπολογίζεις ότι θάχει σχεδόν 60 λίτρα νερό μέσα). Θερμαντήρα να βάλεις 75-100 βατ το πολύ.

Το στρώσιμο θα το κάνεις μόνο με αμμωνία και όχι με τροφή γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.
Τα "έτοιμα βακτήρια" μην τα υπολογίζεις και πολύ γιατί ουσιαστικά στη πράξη δεν κάνουν αυτό που λένε.

Για τα γκάππυ διάβασε τα σχετικά άρθρα και τις συζητήσεις που υπάρχουν στην κατηγορία των ζωοτόκων ώστε να μάθεις τι χρειάζονται.

Για τις λάμπες δώσε μας περισσότερα στοιχεία και παράλληλα διάβασε τα σχετικά θέματα που υπάρχουν ήδη στο φόρουμ. Αφού όμως πας για φυτεμένο πρέπει να βάλεις τις ειδικές λάμπες που είναι κατάλληλες για φωτοσύνθεση (πχ Sylvania GroLux). Θα χρειαστείς 2 λάμπες και ίσως η καλύτερη λύση για το ενυδρείο σου να είναι οι Τ8-60cm-18w (δηλαδή 36 σύνολο).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ, 2009 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Member

υγρά τέστ για GH και KH δεν βρήκα και πήρα προσωρινά τα στικς, οι μετρήσεις είναι GH 8 και KH 15
με τον θερμαντήρα κατελήξα στα 75 w διαβάσα και μια σχετικη συζήτηση στο φόρουμ περί 1 lt /w

τώρα με το φίλτρο εφόσον ταιριάζει καλύτερα ενα εσωτερικό υπάρχει καμία πρόταση συγκεκριμένη?
ενοώ λίτρα μάρκα κάτι να βοηθηθώ.

αυτό με την αμμωνία και το στρώσιμο του ενυδρίου θα το κοιτάξω θα διαβάσω και θα επανέλθω με τυχών απορίες

το καπάκι του ενυδρείου μου ειναι ακριβώς όπως στο λίνκ που παραθέτω
http://www.clearseal.com/hoods_consort_first.htm
δεν διαθέτει κάποιο μηχανισμό πχ ντουι μπαλαστ λάμπες είναι μόνο λαμαρίνα, τα 2 κενά που φαίνονται και
οι τρυπίτσες, το πίσω καπάκι που ανοίγει απλά έχει χώρο για καλώδια και τον μηχανισμό υποθέτω!
το μήκος απο τρύπα σε τρύπα ειναι 45 cm και απο κενό σε κενό ειναι 69 cm.
αρα οι Τ8-60cm-18w Sylvania GroLux θα χωράνε ?
ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ, 2009 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Για το φίλτρο θα πρέπει να ψάξεις την αγορά εκεί, να δεις τι υπάρχει και σε τι τιμές, και να αποφασίσεις εσύ.
Πάντως ένα τέτοιο ενυδρείο μπορεί να κρατηθεί μια χαρά με ένα εσωτερικό 400άρι αν έχει και τον κατάλληλο χώρο για υλικά.

Ετσι όπως περιγράφεις το καπάκι και απ' ότι φαίνεται στη φωτο, χωράνε άνετα οι λάμπες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ, 2009 15:10 
Χωρίς σύνδεση
Member

ωραία λοιπόν κατέληξα και με τις λάμπες
σε σχετική έρευνα αγοράς που έκανα εχτές
κατέληξα σε 2 φίλτρα
το -Eheim Internal Aquaball Filter - 2210
Specification:
* Suitable for tanks between 60 - 160 litres
* 550 l.p.h output 5 watt motor
* Length : 214 mm Diameter : 96 mm

και το - Eheim Internal Aquaball Filter - 2212
Specification:
* Suitable for tanks between 100 - 200 litres
* 650 l.p.h output 6 watt motor
* Length : 270 mm Diameter : 96 mm

απο την απάντηση σου ενυδρειόφιλε κρίνω πως το μίκρο Eheim Internal Aquaball Filter - 2210 θα είναι αρκετό
η διαφορά στην τιμή ειναι πολύ μικρή 4,40 euro απλώς διπλό τσεκάρω.
enydriofilos έγραψε:
Πάντως ένα τέτοιο ενυδρείο μπορεί να κρατηθεί μια χαρά με ένα εσωτερικό 400άρι αν έχει και τον κατάλληλο χώρο για υλικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ, 2009 16:04 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Δεν είναι τα λεφτά τόσο όσο ότι μπορεί να σου πέσει δυνατό.
Δες και το Eheim Aquaball 2208, μπορεί να είναι καλύτερα να πάρεις αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Σεπ, 2009 17:25 
Χωρίς σύνδεση
Member

παιδιά μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα αμμωνία :mpravo: , η οποία πουλιέται για καθαρισμό μετάλλων για το πλυντήριο και γενικό καθαρισμό, επίσης λεει οτι περιέχει 9+1/2 % αμμωνία ,διαβάζοντας στο φόρουμ για την αμμονία 10% θεωρώ οτι κάνει αλλά ήθελα να σιγουρευτώ, τώρα δε μπορώ να καταλάβω αν είναι καθαρή αμμωνία αν και δεν γράφει οτι περιέχει και κάτι άλλο, πάντως εγω που την μύρισα κόντεψα να ξεβγώ ,μύριζε σαν αμμωνία!!!
κάτι άσχετο με την αμμωνία, οι red nose shrimps (γαρίδες) τις είδα και μου άρεσαν πολύ, ταιριάζουν με φυτά και γκαππυ και δεδομένου των 85 λίτρα μικτά και τα 6-7 γκάππυ που προτείνει ο ντίνος πόσες γαρίδες θα μπορούσαν να ζήσουν άννετα σε αυτό το περιβαλλον?
τον εξοπλισμό (φίλτρο,λάμπες,τεστ για gh-kh,θερμαντήρα) τα περιμένω αυτή το βδομάδα οποτε και μάλλον θα αρχίσω το στύσιμο και το στρώσιμο!
να ρωτήσω και κάτι άλλο το Eheim Aquarium Filter Media - EhfiSubstrat Pro 5ltr είναι το κεραμικό υλικό που
μπαίνει στο φίλτρο αν κατάλαβα και αυτό συγκρατεί τα ωφέλιμα βακτήρια και πρέπει να μπαίνει στο κέντρο ανάμεσα απο τα μπλέ σφουγκαράκια ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Σεπ, 2009 18:11 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Μπορείς να βάλεις και μερικές γαρίδες μαζί με τα γκάππυ - πχ, μια ομάδα από 6-7 άτομα.

Το substratpro είναι πολύ καλό (ειδικά για τα μικρά εσωτερικά φιλτράκια που έχουν λίγο χώρο για υλικά). Να θυμάσαι όμως ότι οι αποικίες των βακτηριδίων θα υπάρχουν παντού στο φίλτρο σου, σε όλα τα υλικά και όχι μόνο στο substratpro (και στο μπλε σφουγγάρι αναπτύσσονται & διατηρούνται επίσης μεγάλες ποσότητες από αποικίες).

Η αμμωνία που κάνει για το στρώσιμο είναι φαρμακευτική και δεν νομίζω να έχει σχέση με αυτήν που λες (δεν ξέρω όμως τι είναι αυτή). Ολες οι αμμωνίες μυρίζουν... αμμωνία, άρα δεν είναι αυτό το κριτήριο. Αν την πάρεις από φαρμακείο, ακόμα και πιο πυκνή να είναι (πχ, 30% ή περισσότερο) πάλι σου κάνει απλώς θα χρειαστείς λιγότερη ποσότητα. Πρέπει οπωσδήποτε όμως να εξασφαλίσεις 100% ότι δεν έχει άλλα πρόσθετα μέσα γιατί τότε θα γίνει ζημιά στο ενυδρείο! Αν ανακατέψεις καλά το μπουκαλάκι και δεν αφρίσει, τότε είναι καθαρή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Οκτ, 2009 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Member

καλημέρα παιδιά καθυστέρησα λίγο την διαδικασία γιατί ο τύπος που μου έστηλε τον εξοπλισμό
αντι για jagger θερμαντήρα και για το eheim aquaball μου έστηλε το tetratec in 600 και ενα θερμαντήρα που λεγετε elite
ο λόγος οτι δεν τα είχε σε στοκ οπότε μου έστηλε κάτι "καλύτερο" free upgrade το αποκαλεσε!!!
να σας πω την αλήθεια απογοητεύτικα λίγο. ο θερμαντήρας για να μου βγαζει 26-27 βαθμούς είναι ρυθμιζμενος
στους 32 βαθμους! είναι 100 wat. το πρώτο πράγμα που έκανα ειναι να αγοράσω ενα jagger 75wat ο οποιος ειναι ρυθμιζμενος στους 27 και βγαζει 26-27 βαθμους στο νερό. προσπάθησα να βρώ μπλε σφουγκαρι για το φιλτρο αλλα μου ειπαν πως δεν βγαινει για το in600 tetratec οποτε εκανα το εξης αφησα το μαυρο σφουγκαρακι που εχει μονο μεσα
ειναι χωρισμενο σε 2 κομματια απο το πανω κομματι εκοψα το μισό σφουγκάρι και εβαλα το substrat pro
και απο πανω ξανα το υπολοιπο μισο μαυρο σφουγκαρακι δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο.
την προηγουμενη κυριακη 9 μερες πριν αρχισα να στρωνω το φιλτρο με αμμωνια , εβαλα λοιπον φιλτρο θερμαντηρα σε λειτουργεια και εριξα αμμωνια, το θεμα ειναι οτι επειδη εκανα μετα απο 10 λεπτα το τεστ για αμμονια και δεν περιμενα 5 λεπτα να δω το χρωμα εβγαλα λαθος μετρισεις οποτε θεωρησα οτι θελει και αλλη αμμονια μεσα
με αποτελεσμα να εχω ριξει γυρω στα 10 ml ισως και λιγο παραπανω, το νερό πρασινισε καπως
εκανα μετρισεις 10 λεπτα παλι (σωστα αυτη τη φορα) και το χρωμα βγηκε πολυ σκουρο πρασινο που εμοιαζε παραπανω
απο 8 που τερματιζει το τεστ της api, καπου διαβασα στο φορουμ οτι μερικοι προτιμουν αυτον τον τροπο να ριχνουν παραπανω αμμονια απο 4ppm, και ετσι να μην συμπληρωνουν ανα μια μερα, μετρισεις αμμονιας κανω απο τοτε καθε
δεν βλεπω να εχει πεσει σταθερα πολυ σκουρο πρασσινο το χρωμα, το νερο βεβαια καθαρισε και δε ειναι πια ετσι πρασινοδιαφανες. εχθες δευτερα μια βδομαδα και μια μερα μετα - αρχισα να μετραω nitrite και μετρησα και nitrate
nitrate no3 =20
ammonia nh3/nh4 = 8.0 ++
nitrite no2= 0 ppm

μπορω να καταλαβω πως τα nitrate (βακτηρια) οφειλονται στο ζουμι που εριξα την πρωτη και 7η μερα
η αμμωνια ειναι αρκετα παραπανω
και με προβληματιζει οτι μετα απο 1 βδομαδα
δεν εχω καθολου nitrite

αντιχλωριο χρησιμοποιησα tetratec aquasafe που δεν γραφει καπου οτι δεσμευει αμμονια
και βιολογικο ζουμι stress zyme
τα τεστ νερου γινανε με API υγρα τεστ
τωρα εχει γινει λαθος κατι ,πρεπει να περιμενω παραπανω χρονο, πρεπει να κανω αλλαγη νερου και να κρατησω την αμμονια στα 4ppm, μηπως κανω λαθος το nitrite test
τι απο ολα αυτα φταιει!!!
νομιζω permafrost ειχες παρομοιο προβλημα η το ιδιο ? γιατι καπου ειδα για πρασινο νερο και παραπανω σταγονες
γυρω στις 80 αν θυμαμαι !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Οκτ, 2009 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 120lt guppies φυτεμένο
350lt Gurami φυτεμένο
Έκανα κι εγώ το ίδιο λάθος πριν 10 μέρες που άρχισα το στρώσιμο με την αμμωνία αλλά εγώ είχα βάλει και μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο κι έτσι η αμμωνία μέσα σε 5-6 μέρες εξαφανίστηκε κι από τότε ρίχνω κάθε μέρα 2-2,5 μλ στα 300 λίτρα περίπου.
Νομίζω έπρεπε να κάνεις μια μερική αλλαγή την πρώτη μέρα που το διαπίστωσες αυτό ώστε να ρίξεις λίγο την συγκέντρωση, αλλά αφού δεν το κανες δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει και κανένα φοβερό πρόβλημα... τώρα τι να σου πω :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Οκτ, 2009 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

καλά έκανες και πήρες τον jager είναι πολύ πιο αξιόπιστος θερμαντήρας.

το φίλτρο αυτό δεν το ξέρω, όμως δεν είναι ανάγκη να βρεις σφουγγάρι έτοιμο σε αυτές τις διαστάσεις, πάρε ένα μεγαλύτερο και κόψε το στο σχήμα που θες.

το μαύρο σφουγγάρι που αναφέρεις είναι σφουγγάρι άνθρακα και χρησιμοποιείται για να "τραβήξει" χημικές ουσίες που μπορεί να βρεθούν στο νερό (πχ μετά από θεραπείες με φάρμακα) Είναι χρήσιμο στο ξεκίνημα ενός ενυδρείου, καθώς μπορεί να έχουν μείνει στο ενυδρείο εργοστασιακά κατάλοιπα από την κατασκευή του. Όμως μετά από λίγες μέρες πρέπει να το βγάλουμε και να το πετάξουμε, γιατί αφού κορεστεί το σφουγγάρι αποβάλλει ό,τι είχε τραβήξει πάλι πίσω στο νερό. Το ίδιο κάνουμε και αν χρησιμοποιήσουμε άνθρακα μετά από θεραπεία.

άρα βρες ένα μπλε σφουγγάρι, κόψε 2 φέτες στο σχήμα που θες και βάλε τις στη θέση του μαύρου σφουγγαριού, το οποίο πετάς.

όσον αφορά το στρώσιμο, όχι δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα απλά την πρώτη φορά που έριξα αμμωνία χρειάστηκαν περισσότερες σταγόνες από όσες υπολόγιζα βάσει όσων είχα διαβάσει. Τις πρόσθεσα και έφτασα τα 4-5ppm. Βρήκα κατόπιν ένα "υπολογιστή αμμωνίας" που μου έδωσε ακριβώς την ποσότητα που έριξα. Μπορείς να υπολογίσεις κι εσύ πόση αμμωνία χρειαζόταν να ρίξεις εδώ: http://www.stanlee.plus.com/AmmoniaCalc.htm

για το νερό που πρασίνισε δεν ξέρω τι να σου πω, όμως προτείνω να κατεβάσεις την αμμωνία κοντά στα 4-5ppm με μερικές αλλαγές νερού. Νομίζω ότι είναι πιο σίγουρο και ασφαλές το αποτέλεσμα έτσι. Η υπερβολική αμμωνία μπορεί να καθυστερήσει το στρώσιμο αντί να το επιταχύνει.

τα ΝΟ3 που μέτρησες πιθανότατα οφείλονται στο ότι έχεις Νitrates στο νερό της βρύσης. Μου φαίνεται σχεδόν απίθανο να είναι αποτέλεσμα του κύκλου του αζώτου, με δεδομένο ότι έχεις τόση πολλή αμμωνία και δεν έχεις δει να ανεβαίνουν καθόλου τα νιτρώδη (Nitrites).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Οκτ, 2009 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Member

θα ψάξω για μπλε σφουγκάρι λοιπόν να βρώ και να το ταιριάξω στο φίλτρο μου
ομολογώ δεν μου έκοψε να το κάνω αυτό :oops:
ο τρόπος που τοποθέτησα το κεραμικό υλικό είναι ενταξει?
σκέφτομαι να βάλω το μπλε σφουγκάρι μόλις τελιώσω το στρώσιμο
αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να το ξαναστρώσω το φίλτρο σωστά?απλα θα μπολιασω το καινούργιο(μπλε σφουγκαρι) με το παλιό και θα το αλλάξω σταδιακά ενοώ οτι το φιλτρο μου εχει 2 κουτάκια που περιεχουν 2 σφουγκαρια το καθε ενα. δηλαδη να αφήσω το 1 κουτάκι με το παλιό μαύρο σφουγκάρι και να βάλω και το μπολιασμένο μπλέ σφουγκαρι στο 2ο κουτάκι να το αφήσω κάποιο διάστημα έτσι πχ μια εβδομάδα και να αντικαταστήσω και το παλιό
1ο κουτάκι με το μπολιασμένο μπλέ σφουγκάρι. (το μπολιασμα θα γίνει απο τα μαύρα σφουγκάρια που έχω ήδη και στρώνωνται) κάπως ετσι το εχω στο μυαλό μου.
ναι permafrost και γω πιστεύω οτι ειτε απο το νερό που είχε ήδη NO3 ειτε απο το api zyme
με τα έτοιμα βακτήρια, ειτε σε συνδιασμό απο αυτά τα 2.

moradin δεδομένου οτι πρέπει να ρίξω γύρω στα δυό ml αμμωνία στα 80 λίτρα
και εγώ έχω ήδη ρίξει γύρω στα 10 ml ισως και παραπάνω
θα ήταν φρόνιμο να έκανα μια τούμπανη αλλαγή νερού γύρω στο 50% ,μετρήσεις πάλι ώστε να το κρατήσω σταθερά 4 ppm ή να το αφήσω οπως ειναι. καθώς δεν θέλω να επιβραδύνω την διαδικασία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Οκτ, 2009 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Το σωστότερο μάλλον είναι να πετάξεις το μαύρο σφουγγάρι, όπως σου είπε και η permafrost, γιατί είναι σφουγγάρι άνθρακα και μπορεί να αρχίσει να ξερνάει πίσω στο ενυδρείο τα πιθανά δηλητήρια που έχει τραβήξει.
Καλύτερα να στρώσεις από την αρχή δύο μπλε σφουγγάρια.
Επειδή δεν ξέρεις τι συγκέντρωση αμμωνίας έχεις , εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια αλλαγή 50 % για να έρθεις σε μετρήσιμα μεγέθη αμμωνίας και μετά να συνεχίσεις κανονικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Οκτ, 2009 10:29 
Χωρίς σύνδεση
Member

καλημέρα παιδες! έκανα εχθές το βράδυ αλλαγή νερού 50% μέτρησα σήμερα το πρωί αμμωνία και κατέβηκε στο 8ppm
"ξεσκούρινε" το πολύ πρασσίνο χρώμα του τεστ και ταιριάζει ακριβώς στα 8ppm, λογικά σήμερα θα κάνω άλλη μια αλλαγή νερού. έχω μια απορία το εσωτερικό φίλτρο που έχω tetra in600 εχει ενα σωληνάκι απο πάνω το οποίο το έχω εξω απο το νερό. το φίλτρο πετάει νερο και αέρα μέσα στο ενυδρείο. όπως καταλαβαίνω το σωληνάκι αυτό τραβάει αερα και έτσι
βγαίνουν οι μπουρμπουλιθρες με το νερο παλι πίσω, το ενυδρείο σκοπεύω να το φυτέψω και απο οτι εχω διαβασεί στο φορουμ τα φυτεμένα ενυδρεια δεν θέλουν αεραντλία , που κανει το ιδιο πραγμα πάνω κατω, αν εγω βάλω ολο το φίλτρο
ακόμα και το σωληνάκι αυτό μέσα στο νερό θα συνεχίσω να έχω φιλτράρισμα του νερού απλα θα χασω τις μπουρμπουλιθρες σωστά? παιζει να δημιουργηθει καποιο προβλημα?
παραθέτω ενα λινκ απο google του φιλτρου το σωληνακι που ενοω ειναι αυτο το διαφανες που κουμπωνει στο λαχανι πανω!
https://www.theaquaticroom.com/catalog/images/tetra_in_plus_internal_filter.jpg

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Οκτ, 2009 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

δε βγαίνει το σωληνάκι? τι λένε οι οδηγίες? λογικά η χρήση του πρέπει να είναι προαιρετική.
σε φυτεμένο ενυδρείο όντως δε βάζουμε αερόπετρες και τέτοια κόλπα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Οκτ, 2009 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Συνήθως με την περιστροφή του πλαστικού στελέχους (εδώ με πράσινο χρώμα), ρυθμίζεις πόσες φούσκες θα περνάνε μαζί με το νερό, αν λοιπόν το στρίψεις μέχρι κάποιο σημείο θα σταματήσει να βγάζει αέρα.
Τουλάχιστον αυτή ήταν η λειτουργία σε ένα παρόμοιο που είχα παλιά.
Δεν χάνεις να το δοκιμάσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Οκτ, 2009 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εννοώ το μικρό πλαστικό σαν ροδάκι πάνω στο οποίο μπαίνει το σωληνάκι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Οκτ, 2009 20:16 
Χωρίς σύνδεση
Member

ναι μολις το τσέκαρα και όντως δουλεύει ετσι περιστροφικά thatsit!
ευχαριστώ πάρα πολυ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Νοέμ, 2009 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Member

παιδιά εχω ενα μεγάλο προβλημα και ψάχνω μια λύση άμεσα δεν ειμαι σίγουρος αν πρέπει να γράψω εδώ ή στην ενότητα με τα φυτά, πρόσφατα αγόρασα φυτά δεν έχω βάλει υπόστρωμα μονο το χαλίκι γυρω στα 5-6 εκατοστά απο τοτε που έβαλα τα φυτά έβαλα και ταμπλέτες για λύπασμα 3 ταμπλετες σε σχέση με τα λιτρα μου 85 μικτά, το πρόβλημα μου είναι οτι τα φυτά που έβαλα στην αρχή από κοκκινα ροζ φύλλα που ειχαν άρχισαν να πρασινιζουν μετά ενα λαχανί χρώμα και τα περισσότερα έφυγαν ενώ οσα έχουν μεινει μοιαζουν με σάπια. απο φωτισμό εχω 2 λάμπες sylvania grolux 18 wat η καθε μια και η φωτοπερίοδος απο τις 7 το πρωί μέχρι τις 4 , εγω προσωπικά νομίζω οτι το φώς ειναι υπερβολικό και τα καίει, εχω αρχίσει να εχω μια θολουρα στα τζάμια σαν αλγη
τα φυτά τα εχω 1.5 βδομάδα καθώς και στρώνω το ενυδρείο ακόμα με αμμωνία
PS* θα βοήθουσε κάποια φωτογραφία αν ανέβαζα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Νοέμ, 2009 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 120lt guppies φυτεμένο
350lt Gurami φυτεμένο
Για πιο άμεσα να σου πως δεν νομίζω ότι τα 36w στα 85 λίτρα (δλδ μια αναλογία 0.42 w/l ) με μια φωτοπερίοδο 9 ώρες δεν είναι ικανές συνθήκες να σου κάψουν τα φυτά...
Άσε που συνήθως τα φυτά κοκκινίζουν με το περισσότερο φως και χάνουν το κόκκινο χρώμα τους με το λιγότερο...τώρα απάντηση να σου δώσω για το τι συμβαίνει δεν μπορώ , η μόνη εικασία μου είναι να τα πείραξε η αμμωνία...αλλά αν δεν μας πεις τι φυτά είναι δεν νομίζω να μπορεί να σου πεί κάποιος με σιγουριά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Νοέμ, 2009 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 250 λίτρα φυτεμένο
70 λίτρα φυτεμένο
25 λίτρα φυτεμένο
Για να δούμε αν υπάρχει περίπτωση να φταίει η αμμωνία πρέπει να μας πείς τις μετρήσεις . Το βρίσκω απίθανο αν ακουλουθείς τις οδηγίες που σου έδωσαν τα παιδιά.
Βάλε μερικές φωτό και πές τι φυτό είναι αυτό το "κοκκινο". Το ότι δεν έχεις υπόστρωμα δεν παίζει κανέναν ρόλο στο πρόβλημα του φυτού . Με εξαίρεση όμως δυο-τρία είδη που θεωρούνται σχετικά εύκολα , τα υπόλοιπα κόκκινα θέλουν σαφώς περισσότερο και σωστότερο φως απο αυτό που έχεις .Θέλουν και διοξείδιο . Αν λοιπόν βάζεις τέτοια φυτά χωρίς το ενυδρείο σου να έχει τις προδιαγραφές που πρέπει , μην περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα απο το να σου σαπίσουν.
Οπως και να έχει ξεκίνα μόνο με εύκολα φυτά γιατί αλλιώς τέτοιες ερωτήσεις θα είναι σε καθημερινή βάση :grin:

σσ: Τρείς ταμπλέτες στα λίτρα σου είναι πολλές . Μην συνεχίσεις τόση λίπανση γιατί αλλιώς όταν ξεμπερδέψεις με την αμμωνία θα αρχίσεις να κυνηγάς τις άλγες.... :jocolor:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Νοέμ, 2009 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Η γνώμη μου είναι να ανοίξεις ένα θεματάκι στην κατηγορία των φυτών, συμπληρώνοντας την φόρμα με όσο πιο αναλυτική παρουσίαση , ιδιαίτερα των μετρήσεων και της φωτοπεριόδου και φωτογραφίες του ενυδρείου και των φυτών. :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση