ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑ

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για ενυδρεία και ψάρια - Από χομπίστες για χομπίστες!
Τώρα είναι Τετ 17 Σεπ, 2014 10:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το πρωτο μου σωστο ενυδρειο!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Ιούλ, 2010 17:09 
Χωρίς σύνδεση
New Member

Περιοχή: Αττικής
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 60 λιτρα φυτεμενο
20 λιτρα φυτεμενο με γαριδες
Γεια σας!
Διαβαζω τα θεματα σας εδω και περιπου 20 ημερες και πραγματικα τωρα αρχισα να καταλαβαινω την εννοια του ορου ενυδρειο!
Ασχολουμαι τελειως ερασιτεχνικα 6-7 χρονια με το ενυδρειο,αλλα ολα αυτα τα χρονια εκανα αυτα που "βολευαν" και μου υποδεικνυαν τα διαφορα μαγαζια.
Απο τοτε που αρχισα να διαβαζω την enydriofilia αλλαξε τελειως η αποψη μου για το χομπυ αυτο!
Στην αρχη η αληθεια ειναι οτι ημουν επιφυλακτικος και μετα απο κατι "αυριο το πρωι πηγαινε πισω τα ψαρια" η' "βγαλε πρωτα πρωτα τα ψευτικα στολιδια πριν κανεις οτιδειποτε αλλο" :shock: ,ελεγα οτι προφανως αυτοι ειναι κολλημενοι με το σπορ και κανουν πως τα ξερουν ολα!
Εν τω μεταξυ εβλεπα παντου στο φορουμ "πρωτα διαβασε και μετα...",οποτε αρχισα να διαβαζω μεχρι που τωρα πια σχεδον εχω διαβασει ολα οσα αφορουν εναν αρχαριο!
Και βεβαια αλλαξε τελειως και η γνωμη μου για οσους εχεται φτιαξει και συμμετεχετε στο φορουμ αυτο. :chineze:
Κατάλαβα οτι μονο αν ασχοληθεις πολυ σοβαρα (σαν "κολημενος") μπορεις να απολαυσεις στην κυριολεξια τη χαρα που μπορει να σου δωσει το ενυδρειο!
Ετσι ενω ειχα καθαρισει και γεμισει το ενυδρειο για να το "στρωσω" βαζοντας sera bio nitrivec ,και μετα το στολισμα με τον δυτη τα ωραια πλασικα φυτα, τα πλαστικα κοχυλια, ημουν ετοιμος οπως ηξερα να παω να παρω τα δυο ή τρια σκαλαρια που μου ειχε ζητησει η κορη μου.
Στο μαγαζι βεβαια μου ειπε να περιμενω 1 με 2 βδομαδες και μετα να βαλω δοκιμαστικα 4-5 μικρα ψαρακια πρωτα κι αν αντεχαν να εβαζα μετα 2 με 3 το πολυ σκαλαρια(οχι 4 που ηθελα για ολη την οικογενεια γιατι ηταν υπερβολη!!!)
Καπου εκει αρχησα το διαβασμα και επαθα πλακα! scratch2
Εβγαλα λοιπον ολα τα πλαστικα απο το ενυδρειο, πηρα σε δυο φασεις αληθινα φυτα και ξεκινησα να στρωνω πραγματικα το ενυδρειο,μηπως τελικα βαλω οταν στρωθει μερικα γκαππυς.
Ακολουθει η παρουσιαση του ενυδρειου μου.

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:.....aquadream l1 60
ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:.....59,5x29x33
ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:..... περιπου 48
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ:.....24 μερες
ΣΤΡΩΣΙΜΟ:.....στρωνεται με sera bio nitrivec και προσθηκη αμμωνιας.
ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:..... χαλικι 7-8 mm και απο επανω χαλικι 3mm
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:..... ενα ξυλο οπουνα, μια πετρα πρασινη και διαφανης, ενα πυλινο πυθαρακι.
ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:.....4-5 λαθρομεταναστες με τα φυτα σαλιγκαρια μαλλον lymnea
ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ:..... -
ΦΥΤΑ:..... 1 anubias bacteri nana,1 bacoba monnieri,1 hygrophila coribosa siamensis,μια συσταδα 4-5 κερατοφυλλο φυτεμενο,1 βαλλισνερια,1 hygrophila corymbosa kompact,1 echinodorus Dschungelstar Nr.3 python,2-3 κλαρακια κερατοφυλλο στην επιφανια και στο ξυλο.
ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ:..... 3 μπαλες kugeln jbl,6 καψουλες starter tabs dennerle φυτεμενα στο βαθος του χαλικιου,1ml excel καθε 2 ή 3 ημερες
ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ:..... 12.00 με 21.00 με μια λαμπα grolux sylvania 15watt
ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ:..... 8,2 tropic marin test
ΜΕΤΡΗΣΗ GH:..... 9 dh tropic marin
ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ:..... 5 dh tropic marin
ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3:.....10mg/l tropic marin
ΜΕΤΡΗΣΗ TDS:..... -
ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:..... NH4<0,05 JBL Test , NO2:0,01 tropic marin
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:..... 26-27
ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ:.....αντλεια PROFLOW 400, substrat EHFI τηςEHEIM, σφουγκαρι με μικρες τρυπες μπλε JBL
ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:..... ανεμιστηρακι που δουλευει με το φως(τις ιδιες ωρες),θερμαντηρας στους 25 βαθμους
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:..... καθε 10 ημερες
ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ:.....
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ & ΣΧΟΛΙΑ:..... αμμωνια 10 με 15 σταγονες καθε 2 ή 3 ημερες,3-4 φυλλαρακια τροφη καθε 2-3 ημερες,μετρησεις σχεδον μερα παρα μερα.

Φαινεται να εχει δημιουργηθει αποικια βακτηριων αφου αν μετρησω την αμμωνια σε 24 ωρες απο οταν την εβαλα ειναι σχεδον μηδεν.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το ph ειναι καλα ή πρεπει να κατεβει λιγο για τα φυτα.
Επισης προσθεσα για δυο μερες ενα κουταλακι σοδα γιατι τo kh ειχε πεσει στο 3,μετα απο τυρφη που εβαλα στο φιλτρο και την οποια αφαιρεσα σε δυο μερες.
Και μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου.
Στις 23-6-2010 οταν ολοκληρωσα την φυτευση.

Εικόνα

Και σημερα 06-07-2010.

Εικόνα

Εικόνα

και καποιες λεπτομεριες.

Εικόνα

απο τα πλαγια

Εικόνα

η ανουμπια

Εικόνα

το σαλιγκαρι

Εικόνα

και η μπακομπα

Εικόνα

Ελπιζω να μην σας πολυ κουρασα, αλλα ειναι ο ενθουσιασμος μου που με οδηγησε να σας κανω μια ολοκληρωμενη παρουσιαση.
Οι φωτο ειναι με κινητο αλλα θα φροντισω στο μελλον να βγαλω με την μηχανη.
Περιμενω τις παρατηρησεις σας και την βοηθεια σας για την πορεια του ενυδρειου μου.
Με χαρα Τασος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Το πρωτο μου σωστο ενυδρειο!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Ιούλ, 2010 19:28 
Σε σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Ενυδρεία στην κατοχή μου::: Λίμνη και μονομαχοενυδρεία
Μου αρέσει. Στα συν του ότι είναι πυκνοφυτεμένο thatsit!
Αλλά μήπως είναι πολύ μικρό για ψαράκια;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιούλ, 2010 0:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Περιοχή: Εκτός Ελλάδος
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 60λ
καλωσ ορισεσ στον κοσμο του σωστου ενυδρειου ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑ ΔΕΟΝΤΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
Κατα πρωτον βγαλε το πιθαρακι γιατι θα ακουσεισ πολλα απο τουσ παλιουσ :ahahaha: ( επαθα και εμαθα )
Ωραια πυκνοφυτευσεσ αλλα κατι δεν μου παει καλλα μετην ανουβια..καφε αλγη ειναι αυτη πανω ή κατι παιζει με την φωτο; δεν την φυτευσεσ ετσι;

Σε 60 αρι λιγα αρσενικα γκαπακια ατε και 2,3 γαριδεσ ουτε δεν μπαινουν εκει..εχω και γω 65 λιτρο και σο υλεω..πολυ καλη αρχη και ελπιζω να πασ μια χαρα..καλη συνεχει..
ΥΓ. οταν στρωνουμε με αμμωνια ΔΕΝ χρΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ πχ σερα νιτριβεκ ΑΠΛΑ μετρησεισ συμφωνα με τισ οδηγιεσ στρωσιματοσ που μασ εδωσαν τα παιδια..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιούλ, 2010 9:42 
Χωρίς σύνδεση
New Member

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις.
Ναι η αλήθεια είναι ότι πια μου φάινεται μικρό το ενυδρείο για ψάρια, οπότε θα ασχοληθώ προς το παρόν με τα φυτά.
Η ανούμπια δεν είναι καφέ αλλά πιο σκούρα στα παλιά της φύλλα.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μετά την αμμωνία την άλλη μέρα είναι σαν να έχει βρέξει κάτι καφέ νιφάδες παντού στο ενυδρείο και θεωρώ ότι είναι η αμμωνία??? scratch2
Το nitrivec το έβαλα στην αρχή όπως έλεγε και τώρα δεν βάζω πια.Θεωρώ ότι δημιουργήθηκε η αποικία βακτηρίων και μόνο "ταίζω" με αμμωνία.
Αυτο που δεν ξέρω είναι μέχρι πότε,αν δεν βάλω ψάρια για παράδειγμα και μείνω με τα φυτά?
Το πιθαράκι είναι πύλινο και νομίζω ότι δεν ενοχλεί?
Περιμενω κι άλλες συμβουλές,
με πολύ χαρά
Τασος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιούλ, 2010 11:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member

Περιοχή: Εκτός Ελλάδος
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 60λ
Εαν δεν λανθανομαι το στρωσιμο αφορα περισσοτερο στα ψαρια..εσυ συνεχισε κανονικα ,κανε τισ μετρησεισ σου και θα δεισ οτι μολι ολοκληρωθει η διαδικασι θα μπορεισ σε καποια φαση να βαλεισ και ζωντανα..ισωσ 3,4 αρσενικα γκαπισ και καμια δυο γαριδεσ..
Στην αμμωνια θυμαμαι ενα γαλακτοειδεσ χρωμα ..τωρΑ καφε :idontknow:
Το πιθαρακι σε καποια φαση, θα γεμισει αλγη και θα δημιουργησει και διαφορα αλλα προβλημτα..
Καλη συνεχεια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιούλ, 2010 11:43 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήλθες Τάσο στην Ενυδρειοφιλία.
Από τη στιγμή που μετράς αμμωνία και ΝΟ2, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το στρώσιμο. Βέβαια τα συγκεκριμένα τεστ που χρησιμοποιείς δεν τα έχω και σε ιδιαίτερη εκτίμηση γι' αυτές τις μετρήσεις ώστε να μιλήσω με σιγουριά, αλλά ο κανόνας είναι ότι πρέπει να μηδενίσουν τα παραπάνω και να μετράς πολλά ΝΟ3 για να είσαι έτοιμος. Όταν συμβεί αυτό κάνεις μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερού και βάζεις ψάρια. Μην ρίχνεις τροφή γιατί βοηθάς διάφορα παθογόνα να αναπτυχθούν κι επίσης βοηθάς την αναπαραγωγή των σαλιγκαριών του ενυδρείου. Τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια δεν τα θέλουμε σε φυτεμένα ενυδρεία γιατί τρώνε και φυτά. Προσπάθησε όσο είναι καιρός να περιορίσεις το αριθμό τους ή και να τα εξαφανίσεις.
Στην τελευταία φωτογραφία βλέπω κι ένα σαλιγκάρι nerite. Αυτό πως βρέθηκε εκεί? Είναι ζωντανό?
Το ενυδρείο μπορείς να το διατηρήσεις όσο καιρό θέλεις χωρίς ψάρια και δεν θα δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα στα φυτά, εάν όμως συντηρείς την βιολογία (σε περίπτωση που θελήσεις αργότερα να βάλεις ψάρια - δεν χρειάζεται βιολογία για τη διατήρηση φυτών-) κι εάν λιπαίνεις το νερό ώστε τα φυτά να βρίσκουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.
Στο ενυδρείο σου (που όπως έχεις καταλάβει είναι μικρό) μπορείς να βάλεις μόνο μερικά αρσενικά γκάππυ (π.χ. μέχρι 5) ή μια ομάδα από λίγες γαρίδες red cherry ή λίγες amano ή έστω κάποιο συνδυασμό από λίγα γκάππυ και μια εκ των δύο ειδών ομάδων γαρίδων. Μεγαλύτεροι οργανισμοί δε μπορούν να ζήσουν σε τόσο περιορισμένο χώρο αλλά ούτε και μικρά κοπαδόψαρα που έχουν ανάγκη από αρκετό μήκος για κολύμπι. Επίσης να μη μπλέξεις αρσενικά με θηλυκά ψάρια γιατί δεν θα είσαι σε θέση να διαχειριστείς τυχών αναπαραγωγές. Γαρίδες και λοιπούς οργανισμούς (πλην σαλιγκαριών) μπορείς να βάλεις κανα δίμηνο αργότερα για να έχει ωριμάσει ο βυθός.

Κακώς σου είπαν παραπάνω ότι το ενυδρείο σου είναι πυκνοφυτεμένο κι ότι το πιθάρι βλάπτει. Το ενυδρείο σου κατά τη γνώμη μου χρειάζεται κι άλλα εύκολα φυτά (δε μπορείς να συντηρήσεις δύσκολα φυτά με τόσο λίγο φως και χωρίς CO2) γιατί θα βοηθούν στις συνθήκες του νερού (σε μικρά συστήματα όπως το δικό σου, οι μεταβολές είναι μεγάλες) και στην ψυχολογία (διάθεση) των οργανισμών που φιλοξενήσεις. Από την άλλη το πιθάρι, εφόσον είναι πήλινο, δεν βλάπτει σε τίποτα παρά μόνο στο αισθητικό κομμάτι, γιατί δείχνει "ξένο στοιχείο" στη φυσική αναπαράσταση ενός βυθού. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.. :idontknow:
Τα φυτά που έχεις δεν έχουν πρόβλημα με την τιμή του ph αλλά δεν είμαι και πάλι σίγουρος για την ορθότητα της, καθώς άλλα παιδιά από την περιοχή σου έχουν αναφέρει χαμηλότερες τιμές. Μήπως να έπαιρνες τα υγρά τεστ της ΑΡΙ για να ξέρεις τι μετράς και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?

Σύμφωνα με τις διαστάσεις που μας έδωσες και παρατηρώντας τις φωτογραφίες μου δίνεται η αίσθηση ότι τα καθαρά σου λίτρα είναι μικρότερα από αυτά που αναφέρεις. Επίσης δε μας αναφέρεις τι φίλτρο χρησιμοποιείς παρά μόνο την αντλία του. Για παράδειγμα βάλε μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο και πες μας τη χωρητικότητα του κάδου του.

Κάτι που είδα μόλις τώρα (φαίνεται στην 1η φωτογραφία) είναι ότι έχεις βάλει το φίλτρο στη μέση του ενυδρείου. Σωστότερο είναι να το βάλεις στη μια από τις δύο άκρες και η έξοδος του νερού να οδηγείται προς την απέναντι, με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργείται και μια ελαφριά ανατάραξη της επιφανείας για να επιτυγχάνεται οξυγόνωση του νερού κι ανταλλαγή αερίων με το περιβάλλον.

Οι καφέ νυφάδες που βλέπεις δεν έχουν σχέση με την αμμωνία αλλά πιθανότατα προέρχονται από την τροφή που ρίχνεις.
Το φελιζόλ από κάτω γιατί το έχεις βάλει?

Η γενική εικόνα του ενυδρείου μου αρέσει. thatsit!

Καλή συνέχεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιούλ, 2010 17:33 
Χωρίς σύνδεση
New Member

mpazos72 ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.
Η αμμωνία στις μετρήσεις, την επομένη απο την προσθήκη, μου βγαίνει στο τεστ στην κατώτερη ένδειξη όπως και τα νιτρώδη.(τα οποία όμως στο πινακάκι δεν γράφουν μηδέν).
Το μπεζ χιονάκι(νιφάδες 1 mm) που κάθεται παντού έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι τα νιτρικά? Εμφανίζεται κυρίως την επομένη που θα ρίξω αμμωνία!
Φαίνεται εδώ στα φυλλα τησ ανούμπιας

Εικόνα

Τροφή δεν θα ξαναρίξω.Το ph στο τεστ μου το βγάζει μεταξύ 8 με 8,4 αλλά το ίδιο μου βγάζει και στο νερό τησ βρύσης.
Οποτε μάλλον το τεστ δεν είναι καλο.Θα το πάω πίσω με την πρώτη ευκαίρια.
Το σαλιγκαρι nerite δεν είναι ζωντανό εδώ και κανένα χρόνο,απλά το άφησα σαν διακοσμήτικο.
Τα άλλα σαλιγκάρια δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά άφησα 3-4 ελπίζω.
Αν μπορείτε να μου πείτε τι είναι και αν κινδυνεύουν τα φυτά,από τις φωτο.

Εικόνα

Εικόνα

Το φίλτρο είναι ενσωματωμένο στο κέντρο του ενυδρείου και έχει τρία διαμερίσματα, στο πρώτο είναι ο θερμοστάτης,στο δεύτερο το σφουγκάρι και το substrat EHFI για τα βακτήρια και στο τρίτο η αντλεία.
Το νερό βγαίνει από αριστερά και κάνει μια ανατάραξη του νερού.Φαίνεται λίγο εδώ στο κέντρο.

Εικόνα

Το φελιζόλ το είχα βάλει στην αρχή για να πατάει πιο σωστά το ενυδρείο.
Τώρα για οργανισμούς ζωντανούς θα δούμε από Σεπτέμβριο.(μάλλον μερικές γαρίδες και σαλιγκάρια).
Την αμμωνία να την συνεχίσω, και αν φύγω για διακοπές μπορεί να μείνει χωρίς αμμωνία και ψάρια το ενυδρείο?
Αν στρωθεί, τα βακτήρια δεν χρειάζονται τροφή?
Σας βάζω και δυό τρεις φωτο πιο καλές με μηχανή.

Εικόνα

το echinodorus

Εικόνα

η hygrophila

Εικόνα

Εικόνα

ευχαριστω
Τασος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Ιούλ, 2010 10:07 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήρθες και από εμένα.
Μπράβο σου για τις αποφάσεις που πήρες.

Γράφεις ότι έχεις διαβάσει αρκετά αλλά επειδή κάποια μπορεί να σου ξέφυγαν θα τα ξαναγράψω.
Τα κομμάτια κερατόφυλλο που γράφεις ότι έχεις φυτεμένα, ξεφύτεψέ τα γιατί θα σαπίσουν, το φυτό αυτό μόνο σκαλώνεται σε ξύλα ή δένεται χαλαρά με πετονιά ή αφήνεται στην επιφάνεια να επιπλέει, όταν φυτευτεί σαπίζει.
Την ανούμπια ελπίζω να φρόντισες ο κορμός της να είναι έξω από το χώμα και μόνο οι ρίζες να είναι μέσα γιατί αλλιώς χαλάει.
Το χαλίκι σου είναι μάλλον προς το χοντρό για φυτεμένο και θα σε δυσκολεύει στο φύτεμα. Προτιμότερο είναι να έχει διάμετρο 1 - 2 χιλιοστά και ύψος 4-5 πόντους μπροστά και 6-7 πίσω.
Το πυθάρι προσωπικά δεν με ενοχλεί, πιο πολύ έχει να κάνει με την πιστότερη αναπαράσταση βυθού.
Η διαφανής πέτρα το ίδιο, ........ αλλά το πράσινο κομμάτι της μήπως οφείλεται σε κάποια οξείδωση ? είναι σίγουρα ουδέτερη χαλαζιακή ? αν όχι καλλίτερα απομάκρυνέ την αν βάλεις ψάρια.
Για τα σαλιγκάρια εγώ δεν θα έβαζα άγχος, πολλαπλασιάζονται όσο βρίσκουν φαγητό και πιστεύω ότι λίγα από τα φυτά σου κινδυνεύουν να φαγωθούν. Κατά την καθαρά προσωπική μου γνώμη δεν νοείται κλειστό φυτεμένο ενειδριακό σύστημα χωρίς την παρουσία καθαριστών βυθού, πιστεύω πως ένα αποστειρωμένο περιβάλλον δεν μπορεί να αποκτήσει αυτοσυντήρηση. :idontknow:
Σιγά σιγά αντικατέστησε τα τεστ με ΑΡΙ, γιατί κατά γενική ομολογία είναι πιο αξιόπιστα.
Το ανεμιστηράκι έχεις παρατηρήσει ότι διατηρεί μικρές διακυμάνσεις στην θερμοκρασία ? αν βάλεις ψάρια ίσως να πρέπει να το κοιτάξεις λίγο παραπάνω.
Πάλι αν βάλεις ψάρια, θα πρέπει να πας σε αλλαγές νερού 30% καθε βδομάδα.
Επίσης αν μπουν ψάρια, θα μπορούσες να βγάλεις τον θερμαντήρα από το φιλτροκούτι και στη θέση του να βάλεις υλικά για βιολογία π.χ. siporax ή substrat pro.
Τύρφη γιατί έβαλες ?
Τα γκρι-καφέ υπολείματα τα είχα κι εγώ όταν έστρωνα με αμμωνία και μάλλον είναι κατάλοιπα κάποιου μύκητα, υπολείματα τροφών και περιττώματα σαλιγκαριών. :idontknow:, σίγουρα όμως δεν είναι νιτρικά όπως γράφεις κάπου γιατί αυτά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι :wink: είναι χημική ουσία.
Το nerite είσαι σίγουρος ότι δεν περιέχει υπολείμματα σάρκας ? αλλά μάλλον αν είχε θα είχε γεμίσει με σαλιγκαράκαι, γιατί αυτός είναι ο ρόλος τους και το αγαπημένο τους φαγητό. Το απολύμανες μήπως πέθανε από κάποια αρώστια και στην κουβαλήσει εδώ ?
Το φίλτρο αυτό δεν είναι και το καλλίτερο, γιατί αν τα πρώτα υλικά στην είσοδο του νερού στομώσουν, μπορεί (σπάνιο) η στάθμη στο διαμέρισμα της αντλίας να κατέβει και να ξενερίσει, αρα πρέπει να ελέγχεις συχνά και να καθαρίζεις τα υλικά του φίλτρο με προσοχή. Πιστεύω πως για μια μικρή ομάδα γκάπυ θα είναι αρκετό.
Αν σταματήσεις την αμμωνία, όπως λες για διακοπές, θα πρέπει να αρχίσεις το στρώσιμο σχεδόν από την αρχή όταν επιστρέψεις, ανάλογα με το πόσο θα λείψεις.

Καλή συνέχεια. thatsit!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Ιούλ, 2010 10:10 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ξέχασα, για τα σαλιγκάρια δες και εδώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Ιούλ, 2010 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

UltraTasos έγραψε:
...Το πιθαράκι είναι πύλινο και νομίζω ότι δεν ενοχλεί?..

Ενοχλεί και παραενοχλεί... και κατά την γνώμη μου κακώς γράφτηκε ότι μπορείς να τόχεις.
Το πιθάρι πρέπει να βγει από εκεί γιατί δεν έχει καμία χρησιμότητα και βλάφτει.
Και δεν είναι καθόλου θέμα προσωπικού γούστου αλλά θέμα σωστού στησίματος ενός ενυδρείου, το οποίο δεν πρέπει να στήνεται για τον άνθρωπο που το βλέπει αλλά για τα ψάρια που ζουν σε αυτό (το τι αρέσει σε εμάς αυτά δεν τα ενδιαφέρει καθόλου...).

Ο πρώτος λόγος είναι ότι δεν υπάρχει κόκκινος φυσικός πηλός και αυτό είναι τεχνητό χρώμα το οποίο έχει προστεθεί, που θα βγαίνει αργά & σταδιακά στο νερό μολύνοντάς το (όλα τα χρώματα που χρησιμοποιούν στα πήλινα "διακοσμητικά" είναι τοξικά, με μακροχρόνιες βλαβερές επιδράσεις στα ψάρια και στους άλλους υδρόβιους οργανισμούς).

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι σε ενυδρεία με είδη που δεν χρησιμοποιούν σπηλιές, ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν περιοχές χωρίς καλή κυκλοφορία (όπως ειδικά το εσωτερικό ενός πιθαριού, όπου το νερό μένει στάσιμο και δεν ανανεώνεται σχεδόν καθόλου) γιατί αυτό μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα, πιο άμεσα και πιο σοβαρά. Εάν έχεις ψάρια που θα πάνε εκεί και θα κάνουν φωλιά, εντάξει τότε, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο - αλλά μόνο από φυσικό υλικό και όχι βαμμένο - γιατί θα μπουν μέσα και με την κίνησή τους θα αλλάζει το νερό. Αν δεν έχεις, τότε δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα παρόμοιο (είτε φυσικό, είτε τεχνητό).

UltraTasos έγραψε:
...αμμωνια 10 με 15 σταγονες καθε 2 ή 3 ημερες...

Η αμμωνία πρέπει να μπαίνει σε τακτά διαστήματα και πάντα ελεγχόμενα με μετρήσεις. Ειδικά μάλιστα όταν πλέον έχει στρωθεί το φίλτρο, τότε για να διατηρήσεις την βιολογία θα πρέπει να μπαίνει κανονικά κάθε 12 ώρες, στην ανάλογη ποσότητα (έως 1-2 mg/ltr το πολύ) σε σχέση με πόση βιολογία θέλεις να διατηρήσεις μέχρι να βάλεις τα ψάρια.

Σχετικά τώρα με τα διάφορα σκουπιδάκια που έχεις, αυτά μπορεί να οφείλονται και σε άλλους λόγους πέρα από αυτούς που αναφέρθηκαν. Εάν παρουσιάζονται μόνο μετά την προσθήκη αμμωνίας, μπορεί να μην είναι κατάλληλη η αμμωνία που βάζεις, ή μπορεί να ρίχνεις πολύ. Ή για κάποιο άλλο λόγο επιδρά χημικά και γίνεται κάποιου είδους συγκέντρωση των μικροσωματιδίων του νερού, οπότε σχηματίζονται μεγαλύτερα ορατά και κατακάθονται παντού. Ή μπορεί το φίλτρο σου να μην δουλεύει σωστά ή να μην είναι επαρκές για τις ανάγκες του ενυδρείου. Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι να τα καθαρίζεις με την σκούπα αναρρόφησης συχνότερα και να μην τα αφήνεις μέσα - όσο μπορείς τουλάχιστον. Και την τροφή σταμάτα την γιατί δεν χρειάζεται όσο δεν έχεις ψάρια.

Ενημέρωνέ μας για την πορεία του και μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε σε απασχολεί. Και μην βιαστείς να βάλεις τα ψάρια...
Κλείνοντας, θέλω να σου πω και ένα Μπράβο για την προσπάθεια και για τον τρόπο που λειτούργησες μέχρι τώρα σε σχέση με το νέο σου απόκτημα. :yeees:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση