ΕΝΥΔΡΕΙΟΦΙΛΙΑ

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για ενυδρεία και ψάρια - Από χομπίστες για χομπίστες!
Τώρα είναι Δευτ 22 Δεκ, 2014 13:15

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 107 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: στησιμο καινουριου ενυδρειου για χρυσοψαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Περιοχή: Αχαΐας
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 270 λίτρα με 1 transparent goldfish
καλησπερα
συγχαρητηρια για την εξαιρετικη οργανωση κ τις πολυτιμες πληροφοριες που δινετε.
για να μπω στο θεμα, πριν απο 10 ημερες απεκτησα δυο black mour χρυσοψαρα, δυστυχως μεχρι τωρα βρισκονται σε ενα τελειως ακαταλληλο (κυριως απο αποψη μεγεθους ενυδρειακι) κ προσπαθω να μαθω, να επιλεξω κ να στησω ενα νεο ικανοποιητικο σπιτι για τα ψαρακια μου.
μεχρι τωρα εχω αυτο:

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:...................... hailea
ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:......................... 20, 12, 22 cm
ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:.......................... 4,5l
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ:.................. 10 μερες
ΣΤΡΩΣΙΜΟ:............................... δεν στρωθηκε
ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:.................... (περιγράψτε αναλυτικά τι και πόσο βυθό έχετε - είδος, κιλά, ύψος)
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:............................ χρωματιστα βοτσαλα, 1 ψευτικο μικρο φυτο
ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ:.................. 2 black mour, 3 και 4 cm
ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ:....................... 1 φυλλο tropical goldfish color στο καθενα, 1 φορα τη μερα
ΦΥΤΑ:.....................................
ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ:..............................
ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ:........ 5w, 4 ωρες
ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ:............................ 7,4 , 5 test in 1 tropical
ΜΕΤΡΗΣΗ GH:............................ 15, 5 test in 1 tropical
ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ:............................ 14,5 test in 1 tropical
ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3:.......................... 0, 5 test in 1 tropical
ΜΕΤΡΗΣΗ TDS:..........................
ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:..................... NO2: 0,2,5 test in 1 tropical
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:........................... 25, 23- 26
ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ:........................ hailea φιλτρο βυθου μοντελο: hl-bt1008,220-240v, dolphin internal kf 150
ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ:...................
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:........................ καθε 4 μερες, 4 δαχτυλα, αφαιρεση με ενα ποτηρακι
ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ:....................... προσθετω bactoactive της tropical και esclarin της tropical σε καθε αλλαγη νερου
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ & ΣΧΟΛΙΑ:...

ψαχνω ηδη μια βδομαδα για ενυδρειο καταλληλο για αυτα περιπου 80- 120 l, κ θελω να φυτεψω κ καποια φυτα, οπως τα anubias που απο οτι εχω διαβασει μεχρι τωρα δεν τα τρωνε (διορθωστε με αν κανω καπου λαθος).
χρειαζομαι ομως καθε συμβουλη για ολο τον εξοπλισμο του ενυδρειου (λαμπες, φιλτρο, κυκλοφορητη με καταλληλη πετρα για οξυγονο, υποστρωμα, λιπασμα κτλ..)

καταρχην ειναι καταλληλο για ενα τετοιο ενυδρειο ενα εσωτερικο φιλτρο, κ τι διαφορα εχει το εσωτερικο απο τα βιολογικα φιλτρα?
μου εχουν δωσει εναν κυκλοφορητη atec ar-7500 με ρυθμιζομενη ενταση κ μια πετρα μηκους 26 cm μπορει να με καλυψει?
ας ξεκινησουμε με αυτα για τωρα. συγνωμη για το μεθεθος του κειμενου . ευχαριστω εκ των προτερων
καθε πληροφορια κ συμβουλη καλοδεχουμενη.
ευχαριστω εκ των προτερων

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: στησιμο καινουριου ενυδρειου για χρυσοψαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Member

Περιοχή: Αττικής
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 125 λίτρα φυτεμένο με γκαπυ και ρεντ τσερυ
φιλε μου συγνωμη αλλά τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για χρυσοψαρο ποσο μαλλον για δυό!
Εχεις υποψην σου τι μεγεθος φτάνουν και ποσα λιτρα μινιμοθμ θελει το καθενα?
το ενυδρειο σου 4,5λιτρα ειναι μονο για μονομαχο και αυτο με το ζορι μην απογοητευεσαι ομως ακομα και ετσι με διαβασμα στο φοουμ μπορεις αυτο το ενυδριακι να το μετατρεψεις σε εναν μικρό παραδεισο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

tepe έγραψε:
το ενυδρειο σου 4,5λιτρα ειναι μονο για μονομαχο και αυτο με το ζορι μην απογοητευεσαι ομως ακομα και ετσι με διαβασμα στο φοουμ μπορεις αυτο το ενυδριακι να το μετατρεψεις σε εναν μικρό παραδεισο

Θα παρακαλούσα να μην γράφουμε ότι μας κατέβει! Σε 4,5 λίτρα δεν μπορούμε να βάλουμε τίποτα και να ζήσει αξιοπρεπώς!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

tepe έγραψε:
το ενυδρειο σου 4,5λιτρα ειναι μονο για μονομαχο και αυτο με το ζορι

Καταρχήν λέει ήδη η κοπέλα ότι ψάχνει για μεγαλύτερο ενυδρείο άρα το ξέρει ότι αυτό που έχει είναι ακατάλληλο. Από εκεί και πέρα ξέρω ότι έχεις κάθε καλή διάθεση να βοηθήσεις αλλά δεν θέλω να βλέπω τέτοια πράγματα γραμμένα στο φόρουμ ούτε για αστείο.. :stupid:
Κανένας μα κανένας οργανισμός δε μπορεί να ζήσει σωστά σε ενυδρείο μικρότερο των 60 λίτρων. Ούτε μονομάχος, ούτε γαρίδες ούτε καν σαλιγκάρια.

Πάμε παρακάτω τώρα.
Καταρχήν καλώς ήλθες Νάγια στο φόρουμ. Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τη βασική αρθρογραφία του φόρουμ που βρίσκεται εδώ ->->->-> viewforum.php?f=30 για να καταλάβεις αρχικά πέντε βασικά πράγματα και στη συνέχεια τα ξαναλέμε. Αν μπορείς σε παρακαλώ επέστρεψε τα ψάρια στο κατάστημα που αγοράστηκαν όσο το δυνατόν συντομότερα διότι αυτή τη στιγμή τα εκθέτεις σε ακατάλληλο και τοξικό περιβάλλον με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν και να χάνουν μεγάλο μέρος της ζωής τους. Όταν με το καλό αποκτήσεις κατάλληλο ενυδρείο και ολοκληρωθεί το στρώσιμο θα δούμε μαζί τι ψάρια μπορείς να βάλεις για να είναι κι αυτά χαρούμενα αλλά κι εσύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

σε αυτο μου τα φερανε, ψαχνω απτην προηγουμενη βδομαδα να αγορασω φυσιολογικο ενυδρειο περιπου 100 λιτρων. εχω διαβασει σε τι μεγεθος φτανουν. απλα θελω βοηθεια στην επιλογη ολου του εξοπλισμου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Καταρχήν επέστρεψε τα ψάρια. Από εκεί και πέρα αν θέλεις να ξαναβάλεις τέτοια χρυσόψαρα θα πρέπει να ψάξεις για ενυδρείο τουλάχιστον 120 λίτρων. Κάνε την έρευνα αγοράς κι όταν βρεις κάτι πες το μας για να δούμε αν κάνει κι αυτό αλλά κι ο εξοπλισμός που το συνοδεύει. Διαφορετικά ότι και να γράψουμε θα είναι λόγια του αέρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

τα ψαρια δυστυχως δεν μπορω να τα επιστρεψω (αγοραστηκαν απο πανηγυρι στην αθηνα ) γιαυτο κ βιαζομαι πολυ να φτιαξω ενα ενυδρειο. Ηδη περιμενω ενα ενυδρειο 70 λιτρων απο ενα γνωστο 80 περιπου λιτρων μονο που θα πρεπει να το παω να βγαλουν το γυαλι στην μια πλευρα κ να κολλησουν ενα αλλο Να ρωτησω πανω σε αυτο διαβασα οτι οι κολλησεις ειναι με σιλικονη, θα πρεπει να τους επισημανω καποια συγκεκριμενη που δεν ειναι τοξικη κ επικινδυνη για τα ψαρια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:31 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :smile:

Ξέρεις ήδη ότι το κουτί που τα έχεις τώρα είναι τελείως ακατάλληλο, ακόμη και ως προσωρινή κατοικία. Είναι εξωφρενικά μικρό, για οτιδήποτε ζωντανό. Έχεις διαβάσει για την αμμωνία και τον κύκλο του αζώτου? Αν όχι, δες εδώ: http://www.enydriofilia.net/forum/viewtopic.php?f=30&t=3 Τα ψάρια σου κολυμπάνε δυστυχώς μέσα στα απόβλητά τους αυτή τη στιγμή, και σε τόσο μικρό όγκο νερού αυτά συσσωρεύονται άμεσα και είναι πάρα πολύ τοξικά. Τι μπορείς να κάνεις:

Μια λύση, και μάλλον η καλύτερη, είναι να επιστρέψεις τα ψάρια στο πετ σοπ και να τους ζητήσεις να τα φιλοξενήσουν ώσπου να αγοράσεις και να στήσεις το ενυδρείο σου. Αν μπορέσεις να βρεις μπόλι από υγιές ενυδρείο, θα μπορέσεις μέσα σε λίγες μέρες από την αγορά του ενυδρείου σου να πάρεις πίσω τα ψαράκια σου. Αν όχι όμως, θα χρειαστεί να στρώσεις εσύ το φίλτρο του ενυδρείου με αμμωνία, κάτι που συνήθως κρατάει ένα μήνα. Εννοείται ότι όσο κρατήσει το στρώσιμο δεν είναι δυνατό να έχεις τα ψάρια σου μέσα εκεί.

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι εφικτό να επιστρέψεις τα ψάρια στο κατάστημα, δώσε τουλάχιστον μια προσωρινή λύση στο πρόβλημα του χώρου, αγοράζοντας για παράδειγμα ένα μεγάλο πλαστικό κουτί αποθήκευσης. Αυτά τα άσπρα για παράδειγμα που πουλάνε στο ΙΚΕΑ, είναι πολύ περισσότερα λίτρα από τη γυάλα που τα έχεις τώρα! Αν χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο φρόντισε να είναι αρκετά βαθύ και τετράγωνο/ορθογώνιο και όχι στρογγυλό το κουτί, και να έχει καπάκι (στο οποίο θα ανοίξεις κάποιες τρύπες). Και να είναι όσο μεγαλύτερο γίνεται. Αν χρειαστεί λοιπόν να καταφύγεις σε αυτή τη λύση μέχρι να στήσεις το ενυδρείο σου, θα βάλεις εκεί να δουλεύει το εσωτερικό φιλτράκι που έχεις τώρα αλλά θα χρειαστεί να αλλάζεις νερό στα ψάρια (το 40-50% ανάλογα με τις μετρήσεις σου) κάθε μέρα.

Μιας και ήρθαμε στις μετρήσεις: φρόντισε να προμηθευτείς υγρά τεστ ΑΡΙ για αμμωνία ΝΟ2 και ΝΟ3 γιατί με αυτά που έχεις δε γίνεται σωστή δουλειά. Αν δυσκολευτείς (πιθανό) πάρε τουλάχιστον για τώρα κάποια άλλη μάρκα για αμμωνία και ΝΟ2, πάντα όμως υγρά τεστ. Και φρόντισε να βρεις τα ΑΡΙ (μπορείς να παραγγείλεις από Ebay στην ανάγκη)

Μέχρι να κάνεις το οτιδήποτε απο τα παραπάνω κάνε μια αλλαγή νερού! Τουλάχιστον το μισό. Πρόσεχε να είναι στην ίδια θερμοκρασία. Όσο το φίλτρο είναι άστρωτο χρειάζεται κάθε μέρα ανανέωση το νερό.

Όσο για το ενυδρείο που σκέφτεσαι να πάρεις: Ξέχνα τα 80 λίτρα, είναι λίγα. Πάρε τουλάχιστον 120 λίτρα και αν μπορείς ακόμα μεγαλύτερο. Τα χρυσόψαρα γίνονται μεγάλα ψάρια, μην κοιτάς που δεν προλαβαίνουν ποτέ να μεγαλώσουν μέσα στις γυάλες. Χρειάζονται τουλάχιστον 50-60 λίτρα καθαρά το καθένα, και είναι πάντα καλύτερα να δίνουμε στα ψάρια μας κάτι περισσότερο από το ελάχιστο. Θέλουν χώρο να κολυμπήσουν, να κινηθούν. Τα 120 λίτρα μικτά αντιστοιχούν σε 90 καθαρά περίπου.

Το ενυδρείο σου θα χρειαστεί ένα εξωτερικό φίλτρο ανάλογου μεγέθους. Τα εξωτερικά φίλτρα είναι πιο αποτελεσματικά, έχουν περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό, κάνουν καλύτερη κυκλοφορία του νερού. Ειδικά για μεγάλα ψάρια σαν τα χρυσόψαρα νομίζω είναι μονόδρομος.

Η αερόπετρά σου είναι μια χαρά. Σε ένα σωστά στημένο ενυδρείο δεν είναι καν απαραίτητη, αφού το νερό οξυγονώνεται με την καλή ανατάραξη της επιφάνειας. Κράτα την όμως, μερικές φορές χρειάζεται. Αν για παράδειγμα ακολουθήσεις τη λύση του πλαστικού κουτιού, θα είναι πολύ χρήσιμη!

Πάντως θα στο ξαναπώ, μην τα αφήνεις έτσι τα ψάρια. Η ζημιά ήδη γίνεται στον οργανισμό τους και είναι θέμα χρόνου να φανεί.

Και το "ενυδρείο" που τα έχεις τώρα (που δεν είναι ενυδρείο ουσιαστικά) δεν κάνει για καμία μα καμία χρήση, ούτε για μονομάχο ούτε για γαρίδες, τίποτα απολύτως. Γυάλα για διακοσμητικά φυτά μόνο αν θέλεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

nagia έγραψε:
τα ψαρια δυστυχως δεν μπορω να τα επιστρεψω (αγοραστηκαν απο πανηγυρι στην αθηνα )

Βρες ένα τοπικό πετσοπ και δώστα ή έστω ζήτα να στα φιλοξενήσουν μέχρι να πάρεις σωστό ενυδρείο.

nagia έγραψε:
..Ηδη περιμενω ενα ενυδρειο 70 λιτρων απο ενα γνωστο 80 περιπου λιτρων μονο που θα πρεπει να το παω να βγαλουν το γυαλι στην μια πλευρα κ να κολλησουν ενα αλλο Να ρωτησω πανω σε αυτο διαβασα οτι οι κολλησεις ειναι με σιλικονη, θα πρεπει να τους επισημανω καποια συγκεκριμενη που δεν ειναι τοξικη κ επικινδυνη για τα ψαρια?

Αν και μπερδεύτηκα με τα 70 ή 80 λίτρα και το τι ακριβώς θα βγάλεις/βάλεις, αυτό το εγχείρημα μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο, ιδιαίτερα αν γίνει από άνθρωπο που δεν έχει εμπειρία με ενυδρεία. Τέτοιες πατέντες δεν είναι καθόλου εύκολες και κινδυνεύεις να ρίξεις το περιεχόμενο του ενυδρείου στο πάτωμα σου..
Σε κάθε περίπτωση η σιλικόνη που θα χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση (το γράφουν επάνω). Πάντως όπως σου ξανάγραψα πριν, ακόμα κι αυτό είναι μικρό για τη δουλειά που το θες και δεν αξίζει να ταλαιπωρηθείς και να ρισκάρεις χωρίς λόγο. Ψάξε απευθείας για μεγαλύτερο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

μολις πηρα το ενυδρειο στα χερια μου. ειναι juwel 60x30x35, περιεχει εσωτερικο φιλτρο της juwel.
μεσα στο επομενο εξαμηνο θα μπορεσω να αγορασω ενυδρειο περιπου 160 λιτρων. τωρα δυστυχως δεν γινεται.
Ευχαριστω παντως ηδη για τις οδηγιες κ τις συμβουλες.
τωρα μεχρι να φτιαχτει το ενυδρειο κ να στρωθει, το βαλω τα ψαρια σε ενα μεγαλο κουτι με νερο βρυσης εκ νεου δεν ειναι επισης επικινδυνο να "προσαρμοστουν" παλι???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Στο ενυδρειο αυτο εχει σπασει το αριστερο τζαμι κ χρειαζεται αντικατασταση, αυτο ηθελα να πω νωριτερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Αντιχλώριο έχεις ή απλά βάζεις σκέτο νερό βρύσης?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

xρησιμοποιω το esklarin της tropical κ το bactoactive της tropical

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:28 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Έχεις δίκιο, μου ξέφυγε αυτή η πληροφορία από τη φόρμα.. :sssssss:
Το δεύτερο μην το βάζεις καθόλου αφού δεν έχεις φίλτρο με βιολογία. Μόνο το πρώτο σε κάθε αλλαγή και υπολογίζοντας το σύνολο των λίτρων της αλλαγής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Έχει φίλτρο: dolphin internal kf 150, άρα περίπου 150λ/ω.
Όσο για την πρότασή μου για το πλαστικό κουτί, από τη στιγμή που θα κρατήσεις τα ψάρια, καλύτερα να τα έχεις σε όσο μεγαλύτερο όγκο νερού γίνεται. Σε κάθε μεταφορά από ένα ενυδρείο σε άλλο κάνουμε σταδιακή προσαρμογή των ψαριών. Έτσι και τώρα. Εκτός πια αν μπορείς να έχεις το καινούριο ενυδρείο έτοιμο να λειτουργήσει σε 2-3 μέρες. Μπορείς? :idontknow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

permafrost έγραψε:
Έχει φίλτρο: dolphin internal kf 150, άρα περίπου 150λ/ω.

Δεν έχει αναφέρει τίποτα για υλικά Κατερίνα, άρα υποθέτω πως χρησιμοποιείται σαν κυκλοφορητής κι όχι σαν φίλτρο. :idontknow:
Ακόμα όμως και στην περίπτωση που έχει έστω περιμετρικά ή εσωτερικά σφουγγαράκι άνθρακα, αυτό το σκεύασμα δεν προσφέρει τίποτα και δεν χρειάζεται να το βάζει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

το υπαρχων φιλτρο εχει σφουγγαρακι μεσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

θα ψαξω σημερα να δω αν καποιος υαλοτεχνιτης εχει μη τοξικη σιλικονη για να φτιαξει το ενυδρειο.
μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο οσον αφορα το φιλτρο? δεν καλυπτει τα ψαρια το ηδη υπαρχων της juwel?θα πρεπει να αγορασω, αν προτεινετε καποιο?
επισης περιλαμβανεται ενας θερμαντηρας juwel 50w κ αεραντλια mouse air-pump m-103
θα ψαξω να βρω η να παραγγειλω τα test της api,
τι υποστρωμα κ λιπασμα χρειαζομαι?
Θα πρεπει να προμηθευτω καποια αλλα βελτιωτικα νερου?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

για το 60άρι ενυδρείο, και αφού μάλιστα είναι προσωρινό, μην αγοράσεις άλλο φίλτρο.

Το υπόστρωμα είναι κάτι που μπορεί να βάλει κανείς κάτω από το χαλίκι/βυθό και περιέχει θρεπτικά συστατικά για τα φυτά. Εσύ μη βάλεις τίποτα τέτοιο, παρά μόνο χαλίκι. Δεν είμαι σίγουρη τι χαλικάκι είναι καλύτερο για τα χρυσόψαρα, ψιλό ή πιο χοντρό. Έχω ακούσει και τις 2 απόψεις. Τους αρέσει να σκάβουν και ενίοτε να βάζουν στο στόμα τους χαλικάκια και να τα ξαναφτύνουν.

Από λίπασμα γενικά μην πάρεις τίποτα, τα φυτά που αντέχουν στα χρυσόψαρα συνήθως δε χρειάζονται τίποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

μαλιστα.. θα χρειαστω πολλες πολλες συμβουλες ακομα αλλα για οτι μου εχεις πει μεχρι τωρα σε ευχαριστω παρα πολυ! ηδη επλυνα το ενυδρειο, ανοιξα το φιλτρο κ ειχε μεσα τρια σφουγγαρακια, ενα μπλε, ενα μαυρο κ ενα πρασινο, θελω ομως τη γνωμη σου κ για τα φυτα που θα ηταν τα καταλληλοτερα για τα ψαρακια μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Βάζετε σκληρά φυτά στα ενυδρεία με χρυσόψαρα, γιατί διαφορετικά θα τα τρώνε και θα τα καταστρέφουν. Επίσης, να τα στηρίζετε πολύ γερά γιατί μπορεί να τα ξεφυτεύουν. Μερικά τέτοια φυτά ενδεικτικά, είναι τα:

- Anubias
- Vallisneria Americana
- Echinodorus bleheri
- Microsorum pteropus
- Bacopa monnieri
- Lysimachia nummularia

τα σφουγγαράκια καλύτερα να τα πετάξεις αφού είναι χρησιμοποιημένα. Στο συγκεκριμένο φίλτρο σου συνιστώ να βάλεις 2 φέτες μπλε σφουγγάρι και στη μέση substrat pro (είναι βιολογικό υλικό σαν μικρές μπαλίτσες) μέσα σε ένα διχτάκι. Δηλαδή να πάρεις ένα κομμάτι μπλε σφουγγάρι για το συγκεκριμένο ενυδρείο juwel (πουλάνε τα μαγαζιά), να το κόψεις οριζόντια σε 2 φέτες και στη μέση το substrat pro. Έτσι θα καθαρίζεται πιο εύκολα και δε θα μπουκώνει πολύ γρήγορα. Το substrat pro πουλιέται σε μεγάλη συσκευασία, όμως όσο περισσέψει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο μέλλον όταν θα έχεις μεγαλύτερο φίλτρο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

σε ευχαριστω πολυ..
μιλησα ηδη με 2 τζαμαδες κ κανεις δεν το αναλαμβανει. μιλησα κ με εναν πετσοπα να μιλησει απευθειας με την juwel μηπως τα επισκευαζουν οι ιδιοι κ θα μαθω αυριο.
:???:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Η jewel εδρεύει στη Γερμανία. Δεν υπάρχει εργοστάσιο εδώ δηλαδή. Για σκέψου άλλες εναλλακτικές...
Για διάβασε και στα diy πώς κολλάνε τα τζάμια...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

ψαχνω αναλλακτικες προς καθε κατευθυνση, βρηκα σε ενα site μια καλη περιπτωση αλλα εχουν ελλεψη κ θα παρω τελος επομενης βδομαδας.
παραλληλα κοιταζω τι υπαρχει κ στα pet shop της περιοχης.
Το εξωτερικο φιλτρο της eheim 2213 το θεωρεις καλο για 100 λιτρων ενυδρειο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ, 2011 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Δεν είναι αρκετό το 2213, καλύτερα να πας στο μεγαλύτερο μοντέλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Απρ, 2011 9:13 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

permafrost έγραψε:
να πάρεις ένα κομμάτι μπλε σφουγγάρι για το συγκεκριμένο ενυδρείο juwel (πουλάνε τα μαγαζιά), να το κόψεις οριζόντια σε 2 φέτες και στη μέση το substrat pro

Το μικρό φίλτρο της juwel δεν παίρνει τα σφουγγάρια ξαπλωτά αλλά όρθια, οπότε δεν προσφέρει κάτι το να κοπούν σε φέτες. Από την άλλη επειδή έχει συγκεκριμένο κάδο που θα πρέπει να γεμίσει όλος με υλικά θα πρέπει να μπουν 2 μπλε σφουγγάρια, το ένα κάτω-κάτω και το άλλο πάνω-πάνω ενώ στη μέση θα μπει substrat, όπως σου είπε η Κατερίνα. Εδώ να τονίσω ότι πλέον το substrat πουλιέται και χύμα άρα μπορείς να αγοράσεις όσο χρειάζεσαι χωρίς να πρέπει να πληρώσεις τη μεγάλη συσκευασία.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχεδιάγραμμα για να καταλάβεις ->->->-> viewtopic.php?p=15592#p15592

Για το εξωτερικό φίλτρο θεωρώ ότι δεν χρειάζεται αφού το φίλτρο της juwel σε καλύπτει άνετα από θέμα βιολογίας ακόμα και σε πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο (μέχρι 150 λίτρα) αλλά σίγουρα θα χρειαστείς επιπλέον κυκλοφορία γιατί η αντλία του είναι μικρή και δεν κάνει για ενυδρεία μεγαλύτερα των 60 λίτρων. Εδώ έχεις 2 επιλογές. Είτε θα ψάξεις να βρεις μεγαλύτερη αντλία που να μπαίνει όμως στην ειδική υποδοχή που έχει το φίλτρο στο δεύτερο διαμέρισμα, είτε θα το αφήσεις ως έχει και θα πάρεις ένα ακόμα εσωτερικό που θα το βάλεις στην απέναντι πλευρά. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν σε ενοχλεί οπτικά το να υπάρχουν εσωτερικά φίλτρα.

Για το θέμα της κόλλησης, σου είπα τη γνώμη μου. Αν δεν την κάνει έμπειρος χομπίστας το πιο πιθανό είναι να δημιουργηθεί πρόβλημα. Καλύτερα να ξεχάσεις αυτό το ενδεχόμενο και να πάρεις νέο ενυδρείο. Αν για οικονομικούς λόγους δε γίνεται κάτι τέτοιο, θα πρέπει η κόλληση να γίνει προσεκτικά, να ενισχυθεί από μέσα η γωνία με περισσότερη σιλικόνη κι απ' έξω να κολληθούν αλουμινογωνιές σε όλες τις ενώσεις. Υπάρχουν αρκετές συζητήσεις στην τεχνική κατηγορία του φόρουμ που μπορείς να διαβάσεις για να κατατοπιστείς σχετικά.

Από ζουμιά του εμπορίου το μόνο που θα χρειαστείς είναι αντιχλώριο και βιταμίνες. Τίποτε άλλο για την ώρα. Σχετικά με το χαλίκι η προσωπική εμπειρία με τα χρυσόψαρα μου έχει δείξει ότι σε συνδυασμό με την περίπτωση που μπουν φυτά το καλύτερο είναι να μπαίνει μεσαίο χαλικάκι (ούτε πολύ ψιλό-άμμος, ούτε πολύ χοντρό (βοτσαλάκια). Τόσο μέγεθος ώστε να μπαινοβγαίνει άνετα από το στόμα τους. Αν δε μπουν καθόλου φυτά (που χρειάζονται φύτεμα) τότε μπορείς να βάλεις ακόμα και σκέτες πέτρες. Σε κάθε περίπτωση όμως το ύψος του βυθού να μην ξεπερνάει του 5 πόντους. Επίσης στα χρυσόψαρα δεν υπάρχει καμία ανάγκη να βάλουμε υποστρώματα και ταμπλέτες. Ίσα-ίσα που έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα από τη χρήση τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 09 Απρ, 2011 10:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

καλημερα σας σας ευχαριστω για ολα μεχρι στιγμης!!
κανενας μεχρι ωρας δεν αναλαμβανει να κολλησει το ενυδρειο! :sad: :grrrrrrrrr:
δεν θυμαμαι αν το ανεφερα παλι? βρηκα ενα sunsun ενυδρειο 135 λιτρων με βαση σε καλη τιμη αλλα υπαρχει ελλειψη μεχρι την επομενη εβδομαδα.
δεν γνωριζω βεβαια απο ποιοτητα πως ειναι, κ απο εξοπλισμο εχει φιλτρο φωτισμο κτλ αλλα δεν με πολυενδιαφερει γιατι δεν σκοπευω να αφησω τον υπαρχων εξοπλισμο μεσα..!
απο εκει που το βρηκα μπορω να αραγγειλω κ εξοπλισμο γιατι ειδα αρκετη ποικιλια οπως κ το master test της api.
οσο εχω διαβασει στις διαφορες συζητησεις εδω πολλοι προτεινουν τα eheim για αυτο κ σας ρωτησα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Απρ, 2011 9:33 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

nagia έγραψε:
..βρηκα ενα sunsun ενυδρειο 135 λιτρων με βαση σε καλη τιμη αλλα υπαρχει ελλειψη μεχρι την επομενη εβδομαδα.
δεν γνωριζω βεβαια απο ποιοτητα πως ειναι, κ απο εξοπλισμο εχει φιλτρο φωτισμο κτλ αλλα δεν με πολυενδιαφερει γιατι δεν σκοπευω να αφησω τον υπαρχων εξοπλισμο μεσα..!

Απ' ότι έχω ακούσει, κατασκευαστικά είναι μια χαρά ενυδρείο. Για τον εξοπλισμό του δεν έχω ιδέα αλλά αφού δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι τα λίτρα του, εκτός βέβαια αν μείνεις μόνο με τα δύο Black Moors και δε μπει ΤΙΠΟΤΕ άλλο μέσα, οπότε και θα είσαι οριακά εντάξει.

nagia έγραψε:
...το master test της api....εδω πολλοι προτεινουν τα eheim

Το master kit της ΑΡΙ δεν έχει τις σκληρότητες μέσα, άρα θα πρέπει να τις προμηθευτείς ξεχωριστά. Αυτό που έγραψες για τα eheim δεν το κατάλαβα, οπότε αν θέλεις εξήγησε το λίγο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Απρ, 2011 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

χαιρεται, μιλαω για τα εξωτερικα φιλτρα της eheim διαβαζοντας σε διαφορα θεματα του φορουμ εχουν αναφερθει ως μια καλη επιλογη για φιλτρο.
Η δικη σας αποψη ποια ειναι?
διαφορετικα τι θα μου συστηνατε?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Απρ, 2011 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Global Moderator
Άβαταρ μέλους

Αν υπάρχει η δυνατότητα να έρθεις κάποια στιγμή στην Αθήνα μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά στο να αγοράσεις οικονομικό και καλό φίλτρο αλλά εκεί που είσαι νομίζω πως δεν έχει και τόση σημασία το τι σου προτείνουμε αλλά το τι βρίσκεις διαθέσιμο και σε τι τιμή.
Θεωρώ λοιπόν ότι θα είναι καλύτερο να πας στα τοπικά καταστήματα και να φτιάξεις μια μικρή λίστα με το τι υπάρχει, ώστε να σου πούμε ποιο σε καλύπτει καλύτερα, παρά να αραδιάσω 10 διαφορετικά φίλτρα που ίσως βρεις ή ίσως όχι.
Το δεδομένο που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου (για να περιορίσουμε το εύρος της αναζήτησης) είναι ότι για το ενυδρείο που μας είπες ότι θα πάρεις, χρειάζεσαι κάποιο με περίπου 1000 λίτρα την ώρα κυκλοφορία. Λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο επίσης σε καλύπτει αλλά καλύτερα να το δούμε μεμονωμένα κι όχι γενικά. Επίσης να κοιτάς και την κατανάλωση ρεύματος του κάθε μοντέλου γιατί μην ξεχνάς πως είναι κάτι που θα δουλεύει 24 ώρες τη μέρα, 365 μέρες το χρόνο. :sssssss:

Σχετικά με τα Eheim ισχύει ότι είναι από τα καλύτερα, αν όχι τα καλύτερα, τουλάχιστον σε θέματα κατασκευής κι αξιοπιστίας (το μεγαλύτερο κομμάτι της γκάμας τους), αλλά δυστυχώς είναι λίγο τσιμπημένα στην τιμή. Πολύ καλά είναι και τα τελευταία μοντέλα της Fluval, αλλά όπως σου είπα και πριν υπάρχουν τόσα πολλά αξιόπιστα και κατάλληλα για τη χρήση που θέλεις που προτιμώ να το δούμε μεμονωμένα κι όχι γενικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Απρ, 2011 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

το ενυδρειο αυτο, αν τελικα το βρω κ το παρω θα ειναι απο μαγαζι απο αθηνα κ απο οτι βλεπω υπαρχουν eheim, sun sun, rena εξωτερικα φιλτρα , τωρα θα κοιταξω κ σε καποια καταστηματα εδω κ τα θα αναφερω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Απρ, 2011 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

μιλησα εχθες για το ενυδρειο, δεν εχουν παραλλαβει sunsun παρα μονο 40 λιτρων!
κ οτι αλλο υπαρχει εδω στν περιοχη γυρω στα 100 λιτρα κοστιζει πανω απο 200- 300 ευρω!
τωρα οσον αφορα τα εξωτερικα φιλτρα ο πετσοπας εδω μπορει να μου παραγγειλει διαφορες μαρκες οπως πχ fluval, eheim, κατι αλλες κινεζικες που δεν θυμαμαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Ενα μηνα μετα την έναρξη εύρεσης ενυδρείου κατέληξα στο καλυτερο δυνατο ενυδρείο κ εξοπλισμό που μπορω να αγορασω στην παρουσα φαση για τα ψαρια μου.
Ετσι καλως ερχοντων των πραγματων κ εκτος απροοπτού, την τρίτη "κλείνω" το ενυδρείο κ την παρασκευή τα βράδυ θα το έχω κ θα ξεκινήσω στρώσιμο.
Οι διαστάσεις του είναι 80x45x65 (cm^3) (με πάχους γυαλιού 12mm), κ ο εξοπλισμός ο εξής: εξωτερικό φίλτρο jbl 900c (900l/hr, κάδος 7,6l.), θερμαντήρας jbl 200 (200w, ακρίβεια +/- 0,5 C), 20 kg χαλαζιακό χαλίκι, 2 ή 3 ρίζες.
Το γνωρίζω υπάρχουν πιο αξιόλογοι εξοπλισμοί κ διαστάσεις ενυδρείου αλλά μόνο αυτά μπορώ να αποκτήσω.
Μετά απο το στήσιμο (με ΝΗ3) θα προσθέσω φυτά.
Ηδη απο προχθές έχω τα πρώτα δύο φυτά (java fern, anubias) στο προσωρινό δοχείο που διατηρώ τα ψάρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μάιος, 2011 8:28 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Το ενυδρείο που βρήκες δεν έχει τις καλύτερες διαστάσεις και κάποια στιγμή θα θελήσεις από μόνη σου να πάρεις ένα μεγαλύτερο. Εγώ θα το έπαιρνα μόνο αν το είχα βρει σε πραγματικά πολύ καλή τιμή και σαν προσωρινή λύση. Για ένα χρόνο ίσως...
Ο εξοπλισμός του δε μου φαίνεται κακός, βέβαια δεν ξέρω και το φίλτρο του, κατά πόσο αποδίδει. Τουλάχιστον έχει μεγάλο κάδο. Είναι επιλογή σου ο συγκεκριμένος εξοπλισμός ή το βρήκες όλο μαζί, σαν πακέτο ή μεταχειρισμένο ας πούμε?

Σχετικά με το στρώσιμο, γιατί να μπεις στη διαδικασία να στρώσεις με αμμωνία ενώ έχεις 2 ψαράκια να περιμένουν? Το φιλτράκι που τους έχεις τώρα δεν έχει στρωθεί ακόμη? Τι μετρήσεις παίρνεις στο δοχείο τους?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μάιος, 2011 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Για τις διαστασεις το γνωριζω οτι δεν ειναι κατανεμημενες με τον καλυτερο δυνατο τροπο κ το ανεφερα κ μονη μου. Αλλα ενω σκεφτομουν κατι κοντα στα 100 λιτρα, τωρα αυτοματως πηγα στα 235. Επιπλεον οικονομικα αυτο ηταν το καλυτερο που μπορεσα να βρω κ να διαθεσω. Η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη για τα λιτρα κ τη βαση του. Ιδανικα θα ηθελα κατι κοντα στα 700 λιτρα να εβαζα κ 10- 12 black moor μεσα κ να ηταν ολα υπεροχα, αυτο ομως ειναι αδυνατον (για τωρα κ για το αμεσο μελλον). Ομως η περιπτωση τωρα ειναι του τυπου "μου χαριζανε γαΙδαρο κ τον κοιταζα στα δοντια".
Αυτο που προεχει ειναι ενα φυσιολογικο ενυδρειο, οσο το δυνατον μεγαλυτερο για να ζουν ανετα κ με τις συνθηκες που πρεπει τα ψαρια. Τωρα το εαν σε τρια- τεσσερα χρονια εχουν μεγαλωσει πολυ κ πχ δεν χωρανε να στριψουν, με μεγαλη μου χαρα να παω σε κατι μεγαλυτερο κ με ποιο επιθυμητες διαστασεις.
Οχι δεν ειναι μεταχειρισμενο, ουτε πακετο με τον εξοπλισμο, αλλα ειναι καλες οι τιμες κ παιρνοντας τα ολα απο ενα σημειο υπαρχει καποια εκπτωση που σε ενα τετοιο ποσο που θα μαζευτει ειναι ενα σοβαρο πλεονεκτημα.
Το φιλτρακι που υπαρχει στο κουτι δεν εχει στρωθει ακομη, παραμενουν οι τιμες ΝΗ3: 0,25-0,5 ΝΟ2:0 ΝΟ3:10 βεβαια εδω κ τρεις μερες υπαρχουν μεσα κ τα δυο φυτα συν οτι εχω παραγγειλει αλλο ενα μικρο φιλτρο για το κουτι που περιμενω να ερθει. Επιπλεον συνεχιζω δυο φορες καθημερινα αλλαγες του νερου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μάιος, 2011 11:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

Οταν λεμε ριζες για το ενυδρειο που πωλουνται σε πετσοπ, να ψαξω για αληθινα η ψευτικα ξυλα??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μάιος, 2011 13:06 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Για τις διαστάσεις μπορεί να το γνωρίζεις, αλλά κι εγώ οφείλω να στο επισημάνω :smile: Αν θεωρείς ότι είναι ευκαιρία όσον αφορά την τιμή, συμφωνώ, στο είπα και πιο πάνω, να το πάρεις. Αλλά μόνο ως ευκαιρία, γιατί κάποια στιγμή θα αποδειχθεί άβολο.
Στα ενυδρεία γενικά βάζουμε φυσικά υλικά, και ποτέ ψεύτικα διακοσμητικά. Όμως οι καινούριες ρίζες βγάζουν τανίνες στο νερό, κάτι που τα χρυσόψαρα σίγουρα δεν χρειάζονται και δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να αποδειχθούν και βλαβερές, αν είναι μεγάλα τα ξύλα και φρέσκα. Μία άλλη ιδέα είναι να βάλεις πέτρες, απλά φρόντισε να μην είναι ασβεστολιθικές για να μην επηρεάζουν την σκληρότητα του νερού, και να μην έχουν αιχμές και σημεία που μπορεί να τραυματιστούν τα ψάρια. Αν επιμένεις να πάρεις ξύλο, φρόντισε να μην είναι πολύ μεγάλο και καλύτερα άστο ένα διάστημα να ποτίσει νερό σε μια λεκάνη και βράστο κιόλας μερικές φορές πριν το βάλεις στο ενυδρείο, ώστε να φύγουν μερικές ουσίες.

Σχετικά με το στρώσιμο, νομίζω ότι αντί να αφήνεις τα ψαράκια στο πλαστικό κουτί με το φιλτράκι να μην αποδίδει, καλύτερα να τα βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο όπως είναι και να βάλεις το σφουγγαράκι από το φιλτράκι σου μέσα στο καινούριο σου μεγάλο φίλτρο. Έτσι το καινούριο φίλτρο θα αποικιστεί με βακτήρια πιο γρήγορα και με φυσικό τρόπο, τα ψάρια θα βρεθούν επιτέλους μια ώρα αρχύτερα σε σωστό ενυδρείο, και αν γίνει σωστά η διαδικασία πιστεύω πολύ σύντομα να εξαφανιστεί και αυτό το 0.25 αμμωνίας που συνεχίζεις να μετράς, καθώς θα διαλυθεί σε μεγαλύτερο όγκο νερού. Μην ξεχνάς ότι για να στρωθεί με αμμωνία ένα φίλτρο χρειάζεται συνήθως ένα μήνα, μπορεί και παραπάνω.

Σου προτείνω: να στήσεις το καινούριο ενυδρείο, να βάλεις το χαλίκι αφού το πλύνεις καλά (ίσως να θες να το βράσεις και λίγο αν δεν είσαι σίγουρη για την προέλευσή του), να το γεμίσεις νερό και να το βάλεις σε λειτουργία με λίγο άνθρακα στο φίλτρο, ώστε να τραβήξει τυχόν εργοστασιακά κατάλοιπα. Μετά από 2-3 μέρες βγάζεις τον άνθρακα, κάνεις και μια αλλαγή πες 30% στο νερό για καλό και για κακό, τοποθετείς τις πέτρες (ή ξύλα) και τα φυτά και μετά βάζεις τα ψάρια σου. Αμέσως μετά θα πρέπει να βάλεις το παλιό σφουγγαράκι μέσα στον κάδο του εξωτερικού φίλτρου. Για να γίνει σωστά αυτό κάνε τη μεταφορά γρήγορα, χωρίς να πλύνεις καθόλου το σφουγγαράκι και χωρίς να το αφήσεις εκτός νερού πάνω από λίγα δευτερόλεπτα! Αν μείνει "βρώμικο" νερό στο παλιό φίλτρο, άδειασε το κι αυτό μέσα στον κάδο του καινούριου. Αμέσως μετά το βάζεις σε λειτουργία.

Τις επόμενες ημέρες θα χρειαστεί να κάνεις μετρήσεις για να σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά. Κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Και κάτι άλλο, αν ακολουθήσεις αυτή την επιλογή, δες αν μπορείς να ακυρώσεις το μικρό φίλτρο που παρήγγειλες και να βάλεις αυτό το ποσό για να πάρεις μεγαλύτερο (πιο δυνατό βασικά) εξωτερικό φίλτρο. Αν δεν γίνεται όμως δεν πειράζει, καθώς μπορείς να τα έχεις και τα δύο στο ενυδρείο με διπλό όφελος: καλύτερη κυκλοφορία του νερού + έτοιμο στρωμένο φιλτράκι που μπορεί να χρησιμεύσει κάποια στιγμή σε κάποια καραντίνα.

Το εξωτερικό σου φίλτρο έχει μέσα δικά του υλικά ή θα αγοράσεις έξτρα? Αν ναι, τι υλικά έχει?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μάιος, 2011 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

κοιτα επειδη καιγομαι να τα προλαβω (τα ψαρια) θα κρατησω τα υλικα που ηδη θα εχει μεσα. κ οταν θα ειναι ο καιρος να αγορασω καινουργια αυτο που σιγουρα θα κανω ειναι να παρω το substrat pro της eheim.
Μεσα εχει μπλε σφουγγαρια κ διχτακι με κεραμικο υλικο της jbl..
Μαλλον δεν εξηγησα κατι καλα, το εσωτερικο φιλτρακι ειναι για το κουτι οποτε μιλαμε για μια τιμη περιπου 20 ευρω, οποτε τι εξωτερικο φιλτρο 8α μπορουσα να παρω με τετοια τιμη? ισως δειγμα :lol: Α! κ κατι νεο τελικα η παραγγελια δωθηκε κ για καλη μου τυχη βρηκα ενα παραπλησιο ενυδρειο με μονη διαφορα οτι ειναι 100x45x65. Τωρα το φιλτρο το εξωτερικο ισως δεν με καλυπτει απολυτα για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο αλλα, δεν θα εχει μεγαλη ιχθυοφορτιση (μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο εν καιρω θα εχει μεχρι 6 χρυσοψαρα) κ σιγα σιγα θα γεμισει με πολλα συμβατα φυτα. Ε δεν γινεται να παρω με την μια τον τελειο εξοπλισμο,, σιγα σιγα οι αλλαγες κ οι προσθηκες...
Απο κει κ περα, δεν ξερω τι να κανω με το στρωσιμο, απτη μια ταλαιπωρουνται τα ψαρια (αλλα εξακολουθω να κανω 2 αλλαγες την ημερα σε νερο, οποτε δεν συσσωρευεται η αμμωνια) κ απτην αλλη δεν θα ηταν πιο ορθολογικο να γινει το στρωσιμο φυσιολογικα? Πραγματικα δεν ξερω.. Παντως ευχομαι κ ελπιζω να αντεξουν λιιιιγο ακομα τα ψαρακια μου κ τους ετοιμαζω ενα πολυ μεγαλο κ ωραιο σπιτι κ χαιρομαι πολυ γιαυτο! Σοβαρευομαι τωρα παλι να γραψω τα πρωτα βηματα που θα γινουν. Πρωτον παραλαμβανω ενυδρειο κ στήνω την βάση, δεύτερον πλένω καλά το χαλαζιακό χαλίκι, βράζω τις ρίζες κ τις αφήνω σε νερό, τρίτον καθαρίζω με πανί κ γεμίζω το ενυδρείο με νερό τσεκάροντας την στεγανότητα του. απο κει κ πέρα δεν γνωριζω!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος, 2011 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ωραία που βρήκες ενυδρείο στο μέτρο τελικά :thumleft:
Πάντως δεν ξέρω αν ακόμη κι αυτό είναι αρκετό για 6 χρυσόψαρα. Θα το έβλεπα στην πράξη υποθέτω, όμως οπωσδήποτε θα μπορείς να έχεις 4.

Το κακό είναι ότι το φίλτρο σίγουρα δε θα αρκεί τώρα που αυξήθηκαν τα λίτρα σου... Όχι για την ιχθυοφόρτιση, όμως δε θα έχει καλή κυκλοφορία το νερό! Δυστυχώς, μεγαλύτερο ενυδρείο σημαίνει ανάγκη για μεγαλύτερο φίλτρο και τώρα που το σκέφτομαι και για μεγαλύτερο θερμαντήρα! Θα ανέβει λίγο το ποσό, ίσως 30-40 ευρώ :idontknow: , όμως αν το ενυδρείο στο δίνει φτηνά αξίζει. Παρεμπιπτόντως, όταν είπα να ακυρώσεις την αγορά του μικρού εσωτερικού φίλτρου, εννοούσα αν είναι από το ίδιο κατάστημα με το εξωτερικό που θα πάρεις, να προσθέσεις στην τιμή του JBL τα 20 ευρώ και να πάρεις ένα άλλο, μεγαλύτερο. Να κάνεις αλλαγή δηλαδή. Τέλος πάντων.

Το στρώσιμο θα ήταν ορθολογικό να το κάνεις σωστά αν δεν είχες ψάρια σε ένα κουτί να περιμένουν! Νομίζω καλύτερα να τα βάλεις εξαρχής, όπως σου είπα. Πρόσεξε όμως, μην τυχόν και βάλεις άλλο ψάρι μέσα για αρκετό καιρό. Τουλάχιστον 3 μήνες θα σου έλεγα εγώ. Στο εξής όποτε βλέπεις από μακρυά ταλαιπωρημένα ψαράκια σε γυάλες, εσύ θα γυρίζεις από την άλλη :mrgreen: Δεν μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα αν θα πιάσει καλά το μπόλιασμα με το υπάρχον σφουγγαράκι. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις μερικές έξτρα αλλαγές στην αρχή, όμως ο όγκος του νερού θα είναι τόσος που οι αλλαγές δε θα χρειάζεται να είναι πια 2 τη μέρα! Σκέψου το. Μέχρι να πάρεις το ενυδρείο θα ακούσεις και καμιά άλλη γνώμη και αποφασίζεις.

Για τα υλικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε λόγος να τα αλλάξεις άμεσα, απλά ρώτησα για να δούμε πού μπορείς να βάλεις το σφουγγαράκι αν μπολιάσεις.

Τις ρίζες καλύτερα να τις αφήσεις πρώτα σε νερό και στο τέλος να τις βράσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μάιος, 2011 11:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Member
Άβαταρ μέλους

καλημερα, βασικα προς το παρον η παραγγελια εχει γινει το μικρο το φιλτρακι θα το παρω απτο αιγιο ενω τα υπολοιπα απο αθηνα. να περασει λιγος καιροκ θα παρω αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο μεγαλυτερο αλλα κινεζικο αρα κ πιο φθηνο. τωρα θα αρκεστω στα εξης. τις ριζες θα τις αφησω τοτε πρωτα σε νερο κ την επομενη μερα θα τα βρασω. τωρα για ψαρια εννοειται δεν βιαζομαι να παρω κ θα περασει καιρος. αλλα μπορω να προσθεσω 2 apple snail μεσα ?περιμενω επιπλεον συμβουλες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 107 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: